חוות לולים חדשה בקבוץ מסדה

קבוץ מסדה, עם המחלקה החקלאית של “עוף טוב” חנכו לראשונה את החוות הלולים החדשה שנבנתה במקום הלול הישן בקיבוץ. איזה חידושים יש בה ומה מייחד אותה? רשמי ביקור בחוות הלולים החדישה

חזי כהן
צילומים: חזי כהן

קבוץ מסדה יחד עם תשלובת “עוף טוב” המחלקה החקלאית, פותחים בימים אלה לראשונה, את חוות הלולים החדשה שנבנתה על שטח הלול הישן. הלול הישן במסדה, 5.5 דונם, היה “בעייתי”. קשיים רבים בתפעול, עלויות תחזוקה והפעלה יקרות, כמעט ולא השאיר רווח. אינטגרציית “עוף טוב”, שהייתה אחראית לתפעול הלול, לא “שבעה נחת” מהתוצאות המקצועיות והכלכליות. היה ברור לכולם שכך אי אפשר להמשיך. בקיבוץ, התלבטו רבות על עתיד הלול הישן שברשותם. לאחר הרבה דיונים פנימיים ובעזרת האינטגרציה, הוחלט לעשות מעשה, בניית חווה חדשה על שרידי מבני הלול הישן וסככות הרפת שלא בשימוש. 4 שנים של תכנון, קבלת אישורים (היה צורך באישור בהגדלת השטח החקלאי המיוחד) לקח, עד למתן אישורי הבנייה.

9 מבני לול חדשים
אנשי המחלקה החקלאית של תשלובת “עוף טוב”, יחד עם משרד המתכננים וחברת הביצוע א.ד.ק, תכננו 9 מבני לול חדשים, 4 מבני דו-לול + מבנה לול בודד כ- 18 דונם לול. המטרה: ניצול מריבי של השטח הכללי הנתון, (כ- 30 דונם) אומר לנו ליאור בלאו, המדריך הראשי של המחלקה החקלאית. זה לא היה קל, מוסיף ואומר ליאור. הדרישות המחמירות של משרדי הממשלה השונים (בעיקר של המשרד להגנת הסביבה), חייבו אותנו לתכנן ולבצע “מחוץ לקופסה”. שטח הלול קרוב למבנים מיושבים, היה צורך בהתאמת המבנים לפי משטר הרוח להקטנת מפגע הריחות. גם הקרבה ללול שער הגולן חייבה התייחסות. הנושא “הבעייתי” ביותר, היה נושא התשטיפים. כול מי הנגר ותשטיפי ניקוי הלול נכנסים למערכת איסוף מים תת קרקעית, עד יציאתה משטח החווה לקולטנים (מכלים גדולים המוטמנים באדמה). במכלי האגירה יש רגש המתריע על גבה המילוי. בסוף כול מדגר, ביובית מפנה את התשטיפים לאגני טיהור שפכים. כול לול נבנה בשיפוע פנימי רוחבי (למרכז הלול), ובשיפוע אורכי עד לבורות האיסוף מחוץ ללול. מוסיף ואומר ליאור.

מבני לול בחווה
מבני לול בחווה

מבני דו לול הם חדשים, מה היתרון והחיסרון של מבנים כאלה?
ליאור אומר: לפני 7 שנים בנינו מבנה דו לול ראשון באינטגרציה. למדנו להפעיל אותו. מצאנו, שהיתרון הגדול בלול החדש הוא ניצול השטח. ע”י בניית 4 מבני דו – לול, קבלנו שטח נוסף לבניית לול רגיל. למעשה, חברנו 2 לולים נפרדים ברוחב 16 מטר כל אחד, ללול אחד ברוחב 32 מטר עם קיר משותף וגג משותף. הרווחנו 8 מטר לבנייה. בניית דו לול אינה פשוטה, מסיף ליאור. בדו לול אין מקום לכול מאווררי המנהרה בקירות הצד. יש צורך להגביה את קירות הרוחב להכנסת 2 שורות של המאווררים. בעיה נוספת, כניסות האוויר מהקיר המשותף. מצאנו את הדרך הטכנית הנכונה לכניסת אוויר בקיר המשותף לשני צידי הלול. גם הגדלנו את שטח כניסת האוויר (האינלטים). בכלל, מוסיף ואומר ליאור, תכנון מפרטי הלול היה “בעובר”. רצינו להבטיח אפס תקלות ומתן גיבויים אפשריים לכול בעיה בהפעלה. התכנון מאפשר גם לעובד חדש ולא מיומן, להפעיל את הלול בצורה האופטימלית. החיסרון? לא יודע אם זה חיסרון, אבל יש צורך בידע נרחב בהבנה והפעלה של מבנים כאלה.


בקיבוץ, התלבטו רבות על עתיד הלול הישן שברשותם. לאחר הרבה דיונים פנימיים ובעזרת האינטגרציה, הוחלט לעשות מעשה, בניית חווה חדשה על שרידי מבני הלול הישן וסככות הרפת שלא בשימוש. 4 שנים של תכנון, קבלת אישורים (היה צורך באישור בהגדלת השטח החקלאי המיוחד) לקח, עד למתן אישורי הבנייה


חברת א.ד.ק הייתה שותפה
חברת א.ד.ק הייתה שותפה לתכנון ולביצוע הפרויקט. דוד קקון, איש החברה אומר: “חברת א.ד.ק הייתה החברה הראשונה שהקימה דו לול. יש לנו ניסיון קודם בהקמת לולים כאלה עם אינטגרציית “עוף טוב”. אנחנו באנו עם הידע המקצועי טכני שלנו, אנשי עוף טוב באו עם הידע והרצון שלהם, ביחד הוצאנו תכנון וביצוע של חווה גדולה עם 4 מבני דו לול. יש הרבה בעיות טכניות שצריך להתגבר בבניית דו לול. למעשה, זה 2 לולים ברוחב כולל של 32 מטר עם גג אחד ומחיצה באמצע. מצאנו פתרון ייחודי לכניסת אוויר לאינלטים שבמרכז הלול בקיר המשותף (משכנו אוויר “ממחסן” האוויר הכלוא בחלל בין התקרה לגג). מצאנו גם פתרון טכני להכנסת מזרון הלח ואת המאווררים בשתי קומות (אין מקום בקירות הצד). למרות תקופת הקורונה והסגרים, הצלחנו לבצע את העבודה בתקופה קצרה ביותר, עמדנו בלוח הזמנים. אני חייב לציין, אומר דוד: ”נהנינו מאוד לעבוד ביחד עם כול אנשי “עוף טוב”, למדנו מהם את הדרישות המקצועיות שחשובות להם ויישמנו זאת במבני הלול”.

עכשיו, אומר לנו ליאור: ”חובת ההוכחה עלינו. צוות הלול החדש והמחלקה החקלאית שמתפעלים את הלול, צריכים להביא תוצאות. הכשרנו צוות חדש ויחד עם הלווי והידע הקודם שיש לנו, נצליח ונוכיח שהעסק משתלם”.

”אנחנו מאמינים, כי גם בימים קשים של הענף, הדרך להמשיך ולהישאר יעיל ולשרוד בענף, היא בפיתוח ושכלול אמצעי הייצור. מאחלים הצלחה לקיבוץ מסדה ולתשלובת “עוף טוב”.

כתבות נוספות

לקראת החורף: מספר נקודות לתשומת לב

ביצועי להקות הפטמים מושפעים מתנאי המיקרו אקלים השוררים בלול. כיצד ננהג בחורף ועל איזה מדדים ונקודות כדי לשים את הדגש? מאמר מקצועי חשוב לכל הלולנים