לקראת החורף: מספר נקודות לתשומת לב

ביצועי להקות הפטמים מושפעים מתנאי המיקרו אקלים השוררים בלול. כיצד ננהג בחורף ועל איזה מדדים ונקודות כדי לשים את הדגש? מאמר מקצועי חשוב לכל הלולנים בתחום

אילן אריה, אגף בע”ח, שה”מ, משרד החקלאות
בצילום: לול עופות (קרדיט: Image by Thomas Quinn from Pixabay)

ביצועי להקות פטמים מושפעות מאוד מתנאי המיקרו-אקלים הקיימים בלול. שמירה על טמפרטורה בהתאם לגיל הלהקה היא חיונית להצלחת הגידול. גם לאיכות האוויר בלול יש השפעה קריטית על התפתחות הפטם ועל יכולת השגת הפוטנציאל הגנטי הטמון בו. בעונה הקרה יש קונפליקט בין רמת האוורור הרצויה לבין עלות החימום המושפעת מאוורור יתר/חסר.

בשנים האחרונות ישנה הבנה כי שמירה על הטמפרטורה המתאימה חשובה אמנם, אך הקפדה על רפד יבש ככל הניתן חשובה לא פחות. רפד יבש יושג על ידי אוורור הלול בהתחשב בטמפרטורה ובהתייחס לרמת הלחות היחסית בלול. הלחות העדיפה לאפרוחים צעירים ולפטמים בוגרים נעה בין 70% ל,40%- בהתאמה. כיצד נשמור על תנאים נאותים בלול?


עקרון אוורור מינימום בלול אוורור מינימום בתקופת החורף הוא בעצם ‘פשרה’ בין שמירה על טמפרטורת הלול ותנאי המיקרו-אקלים לבין הצורך בהחלפת אוויר הלול. קביעת כמות האוויר להחלפה נקבעת בהתאם לטמפרטורת פנים הלול, אך בעיקר לפי כמות האוויר המינימלית הניתנת לכל ק”ג בשר בלול ביחס לטמפרטורת החוץתנאים שיאפשרו מקסימום גדילה במינימום הוצאות
עקרון אוורור מינימום בלול אוורור מינימום בתקופת החורף הוא בעצם ‘פשרה’ בין שמירה על טמפרטורת הלול ותנאי המיקרו-אקלים לבין הצורך בהחלפת אוויר הלול. קביעת כמות האוויר להחלפה נקבעת בהתאם לטמפרטורת פנים הלול, אך בעיקר לפי כמות האוויר המינימלית הניתנת לכל ק”ג בשר בלול ביחס לטמפרטורת החוץ.

כיום ידוע כי חישוב כמות האוויר לק”ג בשר נעשית באופן הבא: חישוב תחלופת האוויר, הנדרשת על פי כמות המים שצורכים בעלי החיים, השווה לכמות המים שהם מפרישים, וחישוב הלחות הנובעת ממים אלה. החלפת האוויר, הפרשי הטמפרטורה בין הפנים לחוץ והפרש הלחות בין הפנים לחוץ הם הגורמים הקובעים בעצם את כמות – הלחות (מים) שניתן יהיה לפנות מהלול. כל זאת, כמובן תוך שמירת הלחות הנדרשת לגידול העופות.

מד לחות. צילום: Image by Raphael Schaller from Pixabay
מד לחות. צילום: Image by Raphael Schaller from Pixabay

לחות בתוך הלול
מכיוון שבחורף ברוב תקופת הגידול אנו משתמשים באוורור המינימום חשוב שננסה לתאם את רמת האוורור ללחות היחסית בתוך הלול. ידוע שהמקור העיקרי ללחות בלול נובעת מלשלשת העופות לכן, והדרך היחידה לפנות את הלחות היא ע”י אוורור. בכל הפעלה של המאווררים אנו מפנים לחות מהלול, כמובן יכולת הפינוי מושפעת מהפרש הטמפרטורה בין פנים לחוץ וברמת הלחות היחסית בחוץ. ככל שקר יותר בחוץ כל הפעלה תפנה יותר לחות מהלול. ככל שלח יותר בחוץ כל הפעלה תפנה פחות לחות מהלול. לכן בימים קרים ולחים (גשם,) אנו חייבים קצת יותר אוורור במינימום בהשוואה לימים קרים ויבשים. מניסיון שמירה בפועל על לחות של 70%-60% בלול מאפשרת שמירה גם על רפד במצב סביר.

לצפיפות הגידול יש כמובן גם השפעה על רמת האוורור. מחד יותר עופות בלול מייצרים יותר חום מה שמקל על שמירת טמפרטורת המטרה ומאידך, יותר עופות צורכים יותר מים ובהכרח תורמים לעלית הלחות בלול. יתרה מכך בעוד שבקיץ אנו מזרימים כמויות גדולות של אוויר שמסייעות לתנועת אוויר על גבי הרפד וכך מפנות את הלחות המצטברת, הרי שבחורף לא ניתן לעשות זאת ומצב הרפד עלול להידרדר במהירות כאשר תחלופת האוויר אינה מספקת. הפעלת הבוחשים – שימוש יעיל במאווררים הבוחשים תעזור להניע אוויר חם ויבש מהתקרה כלפי למטה לכיוון הרפד, ובנוסף תתרום לתנועת אוויר קלה ועדינה של האוויר לאורך פני השטח של הרפד וע”י כך תעלה באופן מובהק את יכולת פינוי הלחות מהרפד.

כיוון מערכת השתייה הקפדה על לכוון את גובה כלי המים ועל לחץ המים במערכת השתייה. קו מים נמוך מדי ולחץ מים גבוה מדי יוסיפו רטיבות לרפד, עופות שיתאמצו לשתות יגרמו ליותר טפטופים להעלאת הלחות בלול ולפגיעה ברפד כבר באמצע הגידול. ייבוש הרפד הרטוב כמעט ובלתי אפשרי בחורף מכיוון שפעולה זו דורשת פי ארבע יותר אוויר מהכמות שאנו מספקים באוורור המינימום.

החשכה
גם לשעות האור והחושך ישנה השפעה על רמת הלחות היחסית בלול ועל רמת האנרגיה לחמום המבנה. השאלה החשובה היא מתי ובאיזה חלק של היממה נאפשר לפטמים את שעות המנוחה וזאת ללא קשר לתוכנית ההארה/החשכה בלול (וישנן רבות כאלו), שאותה בחרתם.

בעוד שבקיץ מומלץ לאפשר את המנוחה כמה שיותר מאוחר בלילה בד”כ, אחרי חצות, זאת במטרה לאפשר מקסימום שעות של קירור גוף הפטמים לפני השינה. בחורף ההמלצה היא להחשיך ולאפשר מנוחה כמה שיותר מוקדם אחרי שקיעת השמש. המטרה היא לדאוג שהפטמים דווקא יהיו ערים ופעילים בשעות הקטנות של הלילה השעות שהן גם הקרות ביותר. פטמים פעילים מייצרים חום אשר יחסוך הפעלת התנורים.

בנוסף לכך פעילות הפטמים בשעות האלו תאפשר זרימת מים אחידה בקווים, ותפחית דווקא בשעות הקרות ביותר, עיבוי מים על גבי הקווים, תופעה שמתגברת כאשר הפטמים מתעוררים ורצים כולם לשתות בשעות שלפנות בוקר עם הדלקת האור.


האמור לעיל הינו בגדר עצה מקצועית בלבד ואינו מהווה חוות דעת מומחה לצורך הצגה כראיה בהליך משפטי. על מקבל העצה לנהוג מנהג זהירות ושימוש או הסתמכות על המידע המופיע לעיל הינו באחריות מקבל העצה בלבד
אין להעתיק,
להפיץ או להשתמש במסמך זה או בחלקים ממנו לצורך הליך משפטי כלשהו, ללא אישור מראש ובכתב של החתום.

כתבות נוספות

חוות לולים חדשה בקבוץ מסדה

קבוץ מסדה, עם המחלקה החקלאית של “עוף טוב” חנכו לראשונה את החוות הלולים החדשה שנבנתה במקום הלול הישן בקיבוץ. איזה חידושים יש בה ומה מייחד