ערב הסעודית מפסיקה את מסחר העופות עם חלק ממפעלי היצור בברזיל

לפי דיווחים של ארגון יצרני החלבון מהחי בברזיל (ABPA), הופסקו ההזמנות ויצוא עופות המעובדים מברזיל לערב הסעודית, בצורה חד צדדית

מאת: חזי כהן
קרדיט צילום: Image by congerdesign from Pixabay 

ב- 6 במאי השנה, השעתה סעודיה את יצוא העופות המעובדים מ -11 מפעלי עיבוד עופות מברזיל. סעודיה, היעד העיקרי השני לייצוא עוף מברזיל (אחרי סין). רשות המזון והתרופות הסעודית (SFDA), ורשות הבריאות של ממשלת סעודיה, הודיעה על הצעד הזה, אך לא מסרה פרטים נוספים. מומחים עולמיים בתעשיית העופות מציינים, כי מאז שנת 2016, ערב הסעודית מגדילה בהתמדה את ייצור בשר הפטם המקומי. לאחרונה דווח כי חברת הענק המקומית לייצור עופות (“אלמראי”), הודיעה על השקעה של 1.8 מיליארד דולר, כדי להכפיל את ייצור הפטמים שלה.

ברזיל מייצאת עופות למרבית מדינות ערב. ערב הסעודית צורכת כמויות גדלות של בשר פטמים. (בין 3 המדינות הראשונות בכמות צריכה לנפש). ברבעון הראשון של השנה הסתכם יצוא העוף הברזילאי לסעודיה ב -120,800 טון, עלייה של 8.5% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2020. נזקי ההשעיה של יצוא הבשר מברזיל לסעודיה מהווים בעיה גדולה לחלק מחברות היצור בברזיל המושעים לפי הצו הסעודי. חברות אלה, פנו למשרד החקלאות הברזילאי לטיפול בנושא. על פי הערכה משותפת של משרד החקלאות הברזילאי עם גורמים חיצוניים העוסקים בעניין, ברזיל תגיש תלונה לארגון הסחר העולמי (wto).

מאז 2016, מומחי התעשייה ציינו כי ערב הסעודית מגדילה בהתמדה את ייצור העוף המקומי שלה על מנת להגיע להספקה עצמית. על השעיית המפעלים בברזיל הוכרז באותו שבוע כי חברת אלמראי הסעודית, מהגדולות במדינה, הודיעה על השקעה של 1,8 מיליארד דולר להכפיל את ייצור העוף שלה. על פי הערה משותפת של משרדי החקלאות והנושאים החיצוניים בברזיל, ברזיל מתכוונת להעביר את התיק לארגון הסחר העולמי (WTO), אם ההשעיה תטיל חסם מוגזם.

“לא התקשרו מראש עם הרשויות הסעודיות, והן לא הציגו שום סיבה או הצדקה להצדיק את ההשעיות. כל הערוצים הדו-צדדיים והרב-צדדיים יופעלו על מנת לפתור את הפתרון בנושא”, נכתב בהודעת המשרדים.
נכון לעכשיו אין שום סחר בין קבוצת JBS לשוק העופות הסעודי. מסמך SFDA, הזמין באתר SFDA, מציין כי 2 מהמפעלים התלויים שייכים ל- JBS Aves ו- 5 שייכים ל- Seara. כתוצאה מכך, אין כרגע שום סחר בין JBS Group לבין שוק העופות הסעודי. JBS כבר פנה ל- SFDA כדי לדבר ולהבין את הסיבות מאחורי ההשעיה. “הייצור שנועד בעבר לסעודיה כבר הופנה לשווקים אחרים”, אמר JBS בהערה. בנוסף למפעלי JBS, המסמך הודיע כי יושעו 3 מפעלי Vibra Agroindustrial ו- 1 Agroraçá. נכון לעכשיו העופות היחידים שנכנסים לשוק הסעודי מברזיל מגיעים מ- BRF) 4 ) ומ- 5 חברות יצוא קטנות אחרות..

ABPA: “החלטה חד צדדית מפתיעה”

בהערה, האגודה לחלבון בעלי חיים בברזיל (ABPA) כי היא תומכת בממשלה בחיפושים אחר פרטים נוספים על “ההחלטה החד-צדדית המפתיעה”.
ברבעון הראשון של השנה הסתכם יצוא העוף הברזילאי לסעודיה ב -120,800 טון, עלייה של 8.5% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2020.

יצוא העוף של ברזיל לסעודיה הגיע ל -120,800 טון ברבעון הראשון השנה, גידול של 8.5% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2020, וייצג 12% מסך יצוא העופות שנשלח מינואר עד מרץ.
השוק הסעודי שימש בעבר כיעד הייצוא העיקרי של עופות ברזילאים, אך בשנת 2019 הפכה סין ליבואנית הגדולה ביותר של עופות ברזילאים בשל השפעת קדחת החזירים האפריקאים על העדר הסיני.

 

כתבות נוספות

האם צפוי מחסור בעופות טריים?

בשל רצף החגים – חג הרמדאן, עיד אל פיטר ולאחריו חג השבועות עשוי להיווצר מחסור בעופות טריים בלבד ברשתות השיווק. בעופות הקפואים – לא צפוי

צילום המחשה: Ibgroup2018 / 4.0 CC BY SA

תחשיבי תחילת חודש אפריל 2021

התחשיבים של תחילת החודש עבור חודש אפריל 2021 עבור פרגית קלה, פרגית כבדה, אפרוח הודו והודנים. קרדיט צילום המחשה: Ibgroup2018 / 4.0 CC BY SA

חג פסח כשר ושמח!

ארגון מגדלי עופות מאחל לחבריו ולכל עם ישראל חג פסח כשר ושמח! חג של חירות, של התחדשות, עשייה, הגשמה ובעיקר – חג של בריאות! מאחלים