ארה"ב: נגיף שפעת העופות זוהה בחלב פרות

דגימות חלב שנאספו מחולבות חולות בקנזס ובטקסס נמצאו חיוביות לשפעת העופות. עם זאת, רשויות הבריאות אומרות כי "אספקת החלב של המדינה בטוחה לצריכה"
צילום: Image by Gundula Vogel from Pixabay

גילוי הנגיפים בחלב ובפרה חולבת מראה את יכולת ההדבקה של נגיף שפעת העופות, אשר כבר אותר בקרב בלהקות עופות ויונקים ברחבי העולם.

משרד החקלאות האמריקאי, ה-USDA, יחד עם רשויות הבריאות והמזון, חוקרים את שאירע לפרות החולבות בקנזס, טקסס וניו מקסיקו, אשר ארעו תסמינים הכוללים ירידה בייצור חלב ותיאבון נמוך. עד כה, "דגימות קליניות לא מפוסטרות של חלב" שנאספו משתי חוות חלב בקנזס ואחת בטקסס נמצאו חיוביות לשפעת עופות פתוגנית מאוד, נמסר. גם בדיקה  ממחלבה אחרת בטקסס נמצאה חיובית.

בהתבסס על הממצאים מטקסס, נראה שציפורים נודדות הפיצו את הנגיף ברחבי העולם והדביקו בנגיף את הפרות, מעריכים ב-USDA. בדיקות מצביעות על כך שהסיכון להידבקות בבני אדם נמוך. הממשלה אמרה שחלב מפרות חולות מופנה או מושמד כדי שלא ייכנס לאספקת המזון. פסטור נדרש לחלב שנכנס למסחר בין-מדינתי, תהליך שהורג חיידקים ווירוסים כמו שפעת, נמסר.

"בשלב זה, אין חשש לגבי בטיחות אספקת החלב ואין  סיכון לבריאות הצרכן", נמסר מהסוכנות. לא אמורה להיות השפעה על מחירי חלב או מוצריו. קבוצות תעשיית החלב בארה"ב קראו ליבואנים לא לאסור או להגביל משלוחים של מוצרי חלב בארה"ב בעקבות הגילויים. יבואנים הגבילו רכישות של עופות אמריקאים מאז התפרצות מגפת שפעת העופות הקשה ביותר אי פעם  ב-2022.

כתבות נוספות