בדרך למהפכה? פיתוח של חברת SELEGGT יאפשר לדעת את מין האפרוח בביצה

בדרך למהפכה? פיתוח של חברת SELEGGT יאפשר לדעת את מין האפרוח בביצה

בשלוחת ביצי המאכל יש צורך רק באפרוחות שיהפכו למטילות. במשרדי החקלאות של צרפת וגרמניה הודיעו כי החל מסוף 2021 ייאסר סילוק אפרוחים. חברת SELEGGT מצאה פתרון. בקרוב בישראל?

סילוק אפרוחים זכרים בני יום תהיה בקרוב היסטוריה. שרי החקלאות הגרמני והצרפתי הודיעו על 31 בדצמבר 2021 כמועד הסיום. החל משנת 2022 לא תותר השמדת אפרוחים זכרים. חברות רבות  בתעשיית העופות מחפשות פתרונות.

חברת SELEGGT מבצעת מחקר יישומי בקביעת מין האפרוח תוך כדי ההתמיינות הגנטית( in vivo). מה שמביא לאפשרות הרחקת אפרוחים זכרים עוד לפני הבקיעה. חברות Schaffelaarbos ו- SELEGGT החלו בשיתוף פעולה ייחודי. ביציות זכריות שעברו מיון, מעובדות אל מחוץ למדגרה. הרעיון מתחיל להתממש, מדעני החברה אומרים שהתהליך המסחרי “ממש מעבר לפינה”.  ב- 28 בינואר 2020, נערכה המסירה הראשונה של מכל ראשוני עם “ביצים זכריות”.

בשלוחת ביצי המאכל, יש צורך רק באפרוחות נקבות ליצור הביצים. את אפרוחי “האחים הזכרים” היו מסלקים בגיל יום בשיטות שונות. תהליך סילוק האפרוחים הזכרים, היווה בעיה הולכת וגוברת בהיבטים האתיים, ורווחת בעלי החיים. במדגרות  SELEGGT חיפשו פתרון מתקדם לשיטת סילוק הזכרים בגיל יום. השיטה עובדת כך: לאחר 9 ימי דגירה, קרן לייזר יוצרת חור זעיר בביצה. מחדירים טיפה קטנה של נוזל מיוחד. טיפת הנוזל בודקת אם קיימים הורמונים נקביים בתוך נוזל הביצה. אם אין הורמונים נקביים, זה אומר שהביצה מכילה זכר עתידי. רובוט מיוחד ממיין אותה. רק ביצים נקביות בהן תתפתח אפרוחה נקבה חוזרות למדגרה.

הביציות הזכריות עוברות מיד למכלי אחסון בקירור. יחד עם שאריות ביצים ועם ביצים בלתי פוריות. האפרוחות שבוקעות (בלי אפרוחי זכרים) , גדלות עם תווית “חופשיות מסילוק זכרים” . גם ביצי המאכל שמטילות אלה יטילו, תימכרנה עם התגית “חופשי מסילוק זכרים”. בגרמניה ובצרפת ביצים כאלה זמינות כבר זמן מה.

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף

לול חופש מסחרי ראשון בווייטנאם

וייטנאם מצטרפת למדינות אחרות בדרום מזרח אסיה במגמה לאמץ ביצים שמקורן בלולי חופש דני בלר קרדיט צילום המחשה: Image by Xuân Tuấn Anh Đặng from Pixabay בוויטנאם פועלים

תוספת סידן במטילות

השפעת תוספת סידן שמקורו בצדפות ויצורים ימיים על איכות הקליפה וביצועי מטילות מבוגרות ישראל יוסלביץ, שאדי בלייק ודן בכרך שה”מ, תחום בעלי כנף משרד החקלאות.