בעקבות המלחמה בצפון, בתום דיון סוער: רפורמת הלולים נדחתה ל-2027

ועדת החינוך של הכנסת אישרה את בקשת משרד החקלאות להאריך ב-20 חודשים את יישום תקנות התרנגולות המטילות – בתום דיון סוער. הלולנים הזהירו: פגיעה בענף תוביל למחסור חמור בביצים
צילום: נועם מוסקוביץ' – דוברות הכנסת

דיון סוער התקיים בוועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות ח"כ יוסף טייב ובסופו אושרו תקנות גידול תרנגולות מטילות והחזקתן בלולים לצרכים חקלאיים. התיקון שאושר מאריך בכמעט שנתיים (עד 30.3.2027) את התקופה שבה מתאפשרת החזקת תרנגולות מטילות בכלובים בגודל של עד 350 סמ"ר לתרנגולת. נציגי האופוזיציה בדיון וארגוני בעלי החיים התנגדו להארכה המוצעת. החקלאים ואיתם ח"כ ששון גואטה ביקשו להאריך אף לתקופה ארוכה יותר של חמש שנים. סגן שר החקלאות משה אבוטבול כינה את ההארכה "רק ברקס קטן."

בראשית הדיון הביעו חשש במשרד החקלאות כי אם לא יאושרו התקנות, ייווצר מחסור בביצים לתקופה של מספר חודשים ובתוכם חג הפסח והמשנה למנכ"ל המשרד יובל ליפקין התחייב כי לא יבקשו הארכה נוספת מלבד המועד שאושר היום.

מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ בדיון ההמשך בועדת החינוך בנושא דחיית תקנות צער בע״ח:
״אילצו אותנו ביולי 2022 להסכים לתקנות הללו כדי לשמור על התכנון למרות שהתראנו שזה יוביל את כל המושבים מגדלי הלולים לסגירת הלולים ולמצב בו יהיו ללא כל פרנסה. אני מודה לכבוד שר החקלאות על התמיכה בנו. השר מציע היום תיקון שיש בו מרווח זמן כדי לנסות לעשות פעולות אבל ברור לכולנו בשנתיים הללו לא נצליח לעשות את הפעולות הללו.

למרות שהמהלך הכרחי, צריך לאפשר לנו את הזמן הנכון לעשות את זה. יש כאן בעיות של תכנון, של איכות הסביבה. החסמים של המגדל היום הם לא בידיו של המגדל. נכון יהיה לקבוע שעד יולי 2027 יתאפשר אכלוס. אני מבקש את הזמן שנכון לנו כדי לבצע שהוא עד יולי 2027 ומיולי 2027 לא יתאפשר יותר אכלוס. אנחנו מייצרים מזון עבור אזרחי מדינת ישראל וצריכים להיערך למהלך הזה״.

נציגי ארגון מגדלי העופות בדיון הסוער
נציגי ארגון מגדלי העופות בדיון הסוער (צילום מסך: ערוץ הכנסת)

הלולן שמעון ביטון מאביבים: "אנחנו מפונים ומגורשים כבר חצי שנה מהבית. אבל אני מסכם כל יום את החיים שלי ואוסף ביצים מהמושב. יצאתי בשלוש בבוקר כדי להגיע לועדה שדנה בחיים ובפרנסה שלנו. אנחנו הלולנים כיפת הברזל של ישובי הצפון. באביבים 40 משפחות שביתם נפגע ואין להם לאן לחזור. יכולתי לבחור במסלול של רשות המיסים ולסגור את הלול ולקבל תשלום אבל יש לי אחריות לאזרחים לספק ביצים עבורם. הכל בזכות החקלאים הגיבורים. לא ראיתי ועדה שיושבת 12 שעות שדנה בזאת נחישות ברווחת העוף אבל לא דנים בכלל ברווחת החקלאים בצפון.

אנחנו המפונים בחדרי מלון פיציים. אנחנו מבקשים – ההסכם שנחתם לפני שנתיים הוא אונס עם אקדח על הרקה של שר החקלאות הקודם, עודד פורר שרצה להשמיד אותנו. מלכתחילה אמרנו שלא נוכל לעמוד ביעדים הללו. תאריכי היעד לא תלויים בנו אלא בחסמים שמולנו. אם אנחנו חפצי חיים ורוצים לקיים את ענף הלול, בואו נשים תאריכי יעד נכונים של חמש שנים. אם זה יעבור כפי שיעבור- לא יישארו לולנים באביבים, מרגליות או בדוב״ב. בלעדינו התושבים והלולנים, יהיו טנקים. מהחיזבאללה אני לא מוטרד, אני מוטרד מביטחון המזון שאנחנו אחראים עליו ושמפקירים אותנו״.

כתבות נוספות