דוח השירותים הוטורינריים – מה נעשה השנה בתחום איתור שפעת העופות?

הדגש העיקרי בפעילות האבחון הוויראלי של המעבדה הוא נגיפי שפעת עופות, ניוקסל וראו, הראשון גם בגלל המשמעות הזואונוטית, והאחרים בעיקר בגלל המשמעות הכלכלית בגלל נפיצותם המתמשכת במשק העופות והנזקים הגדולים שהם גורמים. נגיף ראו עלה מאוד לכותרות בשנים האחרונות בגלל הנזקים הכספיים העצומים שנגרמים עם פסילות כשרות של עופות לפיטום במהלך השחיטה

דני בלר
קרדיט צילום: (צילום: Image by Capri23auto from Pixabay)

בשנה זו נשלחו כמעט 20 תבדידים של הנגיף לריצוף גנומי מלא WGS ונעשתה השוואה לתבדידים מהעולם. בחודש אוקטובר של שנת 2020 הופיעה התפרצות שפעת עופות אלימה במשקים מסחריים (בעיקר תרנגולי הודו אבל גם תרנגולות), במקביל לעופות בר בגני-חיות, בפארקים זואולוגיים ובטבע. תחלואה ותמותה נרחבת היו בברבורים שחורים בשלושה אתרים, גן החיות התנ”כי בירושלים, הספארי ברמת-גן והפארק הלאומי ברמת-גן. הנגיף סווג כ- H5N8 אשר הופיע לראשונה בישראל בשנת 2016.

החטיבה גם המשיכה במעקב אחר אירועי שפעת העופות מהזן H9N2 וגם אחר האירועים הרבים של ניוקאסל שהפך אנדמי במדינה בעיקר במשקי הטלה בהם יש הפרשה של הנגיף ובד”כ איננה מלווה בסימנים קליניים משמעותיים. ב- 2020 לא נמצא אף בידוד מקבוצה 5 של שפעת עופות מזן H9N2 אולם המשכנו בבידוד נגיפים מתת קבוצה E4 וראינו נטייה להופעת תת-קבוצה חדשה F4. מרבית האירועים של השפעת מזן H9N2 היו בפטמים. מרבית האירועים של ניוקאסל וולוגני היו במטילות, היו כמה אירועים בפטמים, והיו גם לא מעט עופות בר שחלו ומתו בגלל ניוקאסל, בעיקר מסדרת היונאים וכן מספר מינים של דורסי – יום ודורסי – לילה.

בחודש יוני 2020 היתה התפרצות ניוקאסל בדורסי – לילה ממינים שונים בבית החולים לחיות בר בתחום הספארי רמת-גן, כנראה שהנגיף הגיע מהטבע וגרם להדבקה. בשנת 2020 המעבדה לבקטריולוגיה הגבירה את עיסוקה בבדיקות סביבתיות לסלמונלה בלולים מסחריים כחלק מניטור סלמונלה שמנוהל ע”י מערך העופות בשירותים הווטרינריים משנת 2017, והמעבדה שודרגה כחלק מההכנה להסמכת שיטות האבחון במסגרת הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. המעבדה מבצעת בידודים, בדיקות מולקולריות ובדיקות סרולוגיות לקבוצה ולסרווארים החשובים של סלמונלה (טיפימוריום, אנטריטידיס, אינפנטיס). המעבדה גם מסייעת למעבדות המועצה לענף הלול באבחון סלמונלה שהן מבצעות.

הכתבה המלאה – בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות”

כתבות נוספות

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול