האם הושגה פשרה? תחום הביצים הוצא מחוק ההסדרים, יידון בנפרד בחודשים הקרובים

האם ענף ההטלה יכול לנשום לרווחה – או שמדובר ב”הפוגה בקרבות”? בתום דיונים קדחתניים, שנערכו בלילה שבין רביעי לחמישי (1-2 בספטמבר), הושג הסכמה בין חברי הלובי החקלאי, לבין צמרת משרדי החקלאות והאוצר, כי נושא הביצים יוצא מחוק ההסדרים ויידון בנפרד בשלושת החודשים הקרובים. בכך, תתאפשר הגשת תקציב המדינה, לראשונה אחרי כשלוש שנים

דני בלר
צילום: ליאור אמסלם / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’

בתום דיונים קדחתניים: ענף הביצים הוחרג מחוק ההסדרים – והדיון בענף הביצים יימשך בשלושת החודשים הקרובים. סיכום על כך הושג הלילה (בין רביעי לחמישי). הדבר יאפשר להגיש את תקציב המדינה, לראשונה, אחרי שלוש שנים. המתווה המקורי של משרדי האוצר והחקלאות דיבר על פתיחת השוק לייבוא ביצים בפטור ממכס מלא, ביטול מכסות המגדלים, ביטול האגודות החקלאיות ולמעשה, סגירת ענף ההטלה, שהיה מוביל לאלפי מובטלים בקו העימות, לנטישת יישובים וקריסתו של אחד הענפים המובלים בחקלאות הישראלית. נציגי המגדלים דרשו במסגרת המו”מ, כי  פרק החקלאות הנוגע לענף ההטלה יוצא מחוק ההסדרים וכי יישמר התכנון בענף ההטלה בלי הגבלת זמן.

עוד דורשים המגדלים כי תהיה תוכנית תמיכה בשדרוג הלולים הכוללת תקציב,  יובטח קיומם של כל המגדלים על בסיס הסכם 2018 עם שינויים בהסכמה. יוזל מחיר הביצה תוך תרומת המגדלים , המשווקים, הקמעונאים והמדינה (מע״מ דיפרנציאלי), נושא הייבוא פטור ממכס ייעשה על פי המלצת המועצה לענף הלול ובתאום עם משרד החקלאות.

על פי המתווה שהושג, הדיון בענף הביצים ייערך בנפרד מחוק ההסדרים והתקציב יוכל להיות מוגש לקריאה ראשונה. הבוקר, חמישי, הודיעו ראשי ההנהגה החקלאית כי הוסרה  הגזירה לחיסול החקלאות מחוק ההסדרים, אודות לפעילות שנעשתה יחד עם חברי הכנסת מהלובי החקלאי.

”ראשי ההנהגה החקלאית מברכים על החלטת שרי האוצר והחקלאות יחד עם חברי הכנסת מהקואליציה שנלחמו עבור החקלאים, להוציא את הרפורמה בחקלאות מחוק ההסדרים לאחר הקריאה הראשונה ולהגיע עמנו להסכמות בתוך 3 חודשים”, הודיעו ראשי ההנהגה החקלאית.

”לאחר מאבק קשה וממושך ובזכות חברי הכנסת הנחושים מהלובי החקלאי, הצלחנו להסיר את המתווה הרע כפי שהוא הוצע תחת חוק ההסדרים. בכוונתנו להוביל להסכם שיכלול את כל הסעיפים המאתגרים את הענף, כפי שכתבנו במסמך העקרונות, על מנת להיטיב עם החקלאים והצרכנים גם יחד ולאפשר את קיומה של חקלאות ישראלית משגשגת בשוק תחרותי הוגן”.

ראשי ההנהגה החקלאית הינם: דובי אמיתי, יור התאחדות האיכרים והמגזר העסקי, שי חג’ג’, יור מרכז השלטון האזורי, עמית יפרח, יור התאחדות חקלאי ישראל ומזכל תנועת המושבים, אבשלום (אבו) וילן, מזכל התאחדות חקלאי ישראל, ניר מאיר, מזכל התנועה הקיבוצית ויעקב בכר יור הארגונים הכלכליים הקיבוציים.

בהנהגה מודים לחברי הכנסת מהלובי החקלאי ולחקלאי ישראל “על רוח הקרב והנחישות בהפגנות ומאחורי הקלעים- עשינו זאת בכוחות משותפים”.

”הישג עצום למגדלי ההטלה – הרפורמה בענף ההטלה תפוצל מחוק ההסדרים”

”ארגון מגדלי העופות מודה לראשי המפלגות, חברי הכנסת, ראשי המועצות, מזכירי תנועות ההתיישבות, ועמיתינו ראשי הארגונים השותפים לסיכול הפגיעה באלפי משפחות בגליל, בקו העימות וברחבי הארץ. הפתרון שהושג לדיון ברפורמה מחוץ לחוק ההסדרים הוא הפתרון הנכון כדי לשמור על האינטרס הציבורי במניעת תלות במדינות זרות לצד שמירת חוסנו של הגליל. הצלחנו ביחד לשמור על האינטרס הציבורי בהמשך ייצור מקומי של מזון קיומי לרווחתם של אזרחי ישראל”, נכתב בהודעה שנשלחה היום, חמישי, למגדלים.
.
”יחד, הצלחנו למנוע סגירת אלפי משקים בקו העימות הצפוני – אינטרס ראשון במעלה לביטחונה של מדינת ישראל ובכך להציל את פרנסתם של אלפי משפחות שעוסקות באופן ישיר ועקיף בענף ההטלה.
חשוב מאוד לזכור – המאבק לא הסתיים. דרך ארוכה עוד לפנינו. בשיתוף פעולה עם כלל החברים נגיע מאוחדים למשא ומתן מול משרד האוצר והחקלאות על מנת להביא את התוצאה הטובה ביותר לכולם”.

מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות: “אני מברך על הצלחת המאבק והתוצאות שהגענו אליהם הלילה ובאותה נשימה אני מזכיר לכולם שעבודה רבה עוד לפנינו – להביא את התוצאות הטובות ביותר לציבור, לענף ההטלה וענפי החקלאות האחרים. אני רוצה להודות לראשי המפלגות וחברי הכנסת ולראשי המועצות על הנחישות וההובלה המשותפת לכל אורך הדרך. אני מבקש גם להודות לשרי האוצר והחקלאות ולמנכלי המשרדים, שהשכילו לבוא לקראתנו ולבחור בהידברות”.

כתבות נוספות

ענף ההטלה בישראל: העובדות האמיתיות

מאת: מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי עופות בישראל בשבועות האחרונים מופצות ידיעות שקריות הנוגעות לענף הטלה. חלק מהעיתונאים לא טורחים לבדוק את העובדות האמיתיות וחלקם