האם נמצא התקציב שימנע את סגירת מכון וולקני?

שר החקלאות דיכטר בוועדת הכלכלה על הקיצוץ בתקציב משרדו: "האוצר צריך למצוא את הדרך לאפשר למשרד החקלאות לבצע את משימותיו הבסיסיות". יו"ר וועדת הכלכלה ביטן קרא למצוא תוך שבוע דרך להחזיר למשרד החקלאות 160 מיליון שקל מהתקציב המקוצץ
שר החקלאות יחד עם יו"ר וועדת הכלכלה, ח"כ ביתן (צילום: דני שם טוב / דוברות הכנסת)

מנכ"ל משרד החקלאות הזהיר: "קיצצו לנו 300 מיליון שקל – 14% מפעילות המשרד בעוד שבמשרדים אחרים הקיצוץ היה הרבה יותר נמוך ומשרדים שיש ספק בחיוניותם קיבלו עוד תקציב; האוצר: נתנו את הסמכות למשרד החקלאות איפה לקצץ".
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד ביטן, התכנסה לישיבה מיוחדת שעסקה בקיצוץ בתקציב משרד החקלאות והשלכותיו. שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אבי דיכטר, אמר כי הבעיה היא לא תקציבית, היא בעיה של האוצר למצוא את הדרך לאפשר למשרד החקלאות לבצע את משימותיו הבסיסיות אחרי התקציב המקוצץ של 2023. מנכ"ל משרדו, אורן לביא, ציין כי הקיצוץ בתקציב 2024 עומד על 300 מיליון שקל. היו"ר ביטן ביקש למצוא תוך שבוע דרך להחזיר למשרד החקלאות 160 מיליון שקל.
בפתח הישיבה אמר השר דיכטר: "הבקשה שלנו היא לא לדון על התקציב, אלא על הכספים ששייכים למשרד החקלאות וחונים במשרד החקלאות, ויושב עליהם קוד של האוצר שעד שאתה לא מקבל אותו אי אפשר לגעת בכסף. אלה סכומים רציניים מאוד, קשה להשיג אותם, לא הצלחתי להשיג פגישה עם שר האוצר לא בטלפון ולא בהודעה ולא בניסיון לתאם בין הלשכות.

ברפורמה היה תקציב של 2.6 מיליארד שקל למחקר ופיתוח לחמש שנים חלק מזה למכון וולקני." עוד הוסיף ואמר כי החקלאות תיתן דגש לייצור ישראלי וכי אם לא תהיה חקלאות גדולה יותר, יישפכו הרבה מים במושבים לים. בדבריו התייחס גם למשרד האוצר: " האוצר מחזיק אצלו היום סכומי כסף של 117 מיליון שקל התחייבויות בעקבות המלחמה, כולל 52 מיליון שקל למים מושבים. ראש הממשלה כתב מכתב שלא יעברו 52 מיליון שקל. מכון וולקני הגיע לחדלות פרעון".

כתבות נוספות