צילום: דני בלר

”הממשלה לא מבינה כנראה ציונות אמיתית מהי”

שוחחנו עם לולנים בקו העימות, שחוששים לפרנסתם ולעתיד ההתיישבות: ”אנשים נשלחו לפה לפני 70 שנים ליישב את גבולות ישראל – אי אפשר לזרוק אותם. בלי החקלאים, עלולים להשתלט על קו העימות גורמים פליליים וגורמי טרור”

דני בלר
צילומי ארכיון: דני בלר

תחושות קשות בימים אלה בקו העימות. העתיד לא ברור בשלוחת ההטלה והתחושה היא כי מפעל התיישבות מפואר, בן עשרות שנים, עלול לבוא אל קיצו. שוחחנו עם שני לולנים על תחושותיהם בימים אלה.

ליואב כהן ממושב נטועה יש לול משפחתי. ”הלול היה הבסיס הכלכלי של הוריי להזדקן בכבוד. אנחנו הלולנים, הגדר החיה המגנה על הגבול הצפוני. הוריי, אבי ז”ל ואימי תבל”א, הגיעו לכאן מתוך ערכים ואמונה. אנחנו, הילדים, שירתנו כולנו שירות משמעותי בצה”ל. אחי הוא רבש”צ היישוב”.

”נערכה פגישה במעלה יוסף של חברי וועדה חקלאית. הגענו אנחנו, מגדלי העופות, לשמוע את מה צופן העתיד”.
”מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, עושה בימים אלה עבודת קודש, הוא מתמודד עם מצב קשה. נכון להיום, אין הצעות קונקרטיות. שר החקלאות כך נראה, נחוש לפרק את ענף ההטלה”.
”אנחנו, הלולנים בענף ההטלה, נותנים ביטחון תזונתי. הביצים שלנו איכותיות, זמינות תמיד. אל תקחו לנו את הביטחון הכלכלי. היחידים שיש להם לולים מוכנים זה הטייקונים. אנחנו הבסיס, העוגן והנה, נותנים למונופולים ולכל מיני טייקונים להשתלט על ענף”.

אבנר אליהו, ממושב שתולה, אומר לנו כי מושבי קו העימות מספקים מזה שנים ביצים איכותיות. מעולם לא היה מחסור בביצים. ”פותחים את השוק לייבוא חופשי, כאשר אין לנו יכולת להתחרות במחירים והעלויות של לולנים במדינות אחרות. נטפלים בישראל לביצים כאשמים ביוקר המחיה. מה עם הדלק? המיסים? החקלאים משלמים על תערובות, על מים, משלמים דמי תפעול ועוד. לולן מקבל על תבנית ביצים 11 שקלים, כאשר 9 שקלים מתוכם הם עלויות ייצור”.

הראיונות המלאים יובאו בגיליון הבא של עיתון ”משק העופות”

כתבות נוספות

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול