”הסכם מביש, ניסיון השמדה של חקלאי קו העימות”

הרוחות סוערות בקרב לולני ענף ההטלה עם היוודע פרטי ההסכם המוצע על ידי משרדי האוצר והחקלאות שבעצם מבשר להם על אובדן פרנסתם. פגישה שנערכה עד השעות הקטנות של הלילה הסתיימה בלא כלום: האוצר נחוש לחסל את המשקים המשפחתיים. ”אלפי המשפחות המתפרנסות מענף הלול יילחמו עד חורמה נגד נסיון ההשמדה ונותנים מבטחם בראשי המפלגות וחברי הכנסת שההתיישבות חשובה להן, למנוע מליברמן ופורר להשמיד ענף שלם על עובדיו ומשפחותיו”, אומר הבוקר, רביעי, מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ

דני בלר
קרדיט צילום: Image by Couleur from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’ / CC0

ישיבה דרמטית באוצר, עם נציגי הלולנים – הסתיימה בהיעדר הסכמה. שר האוצר, אביגדור ליברמן, נחוש לבטל את התכנון בענף הביצים. הנזק הכלכלי למגדלים ימיט עליהם אסון, במיוחד לאלפי לולנים ועובדים נותני שירותים תומכים בגליל, שפרנסתם תלויה בענף. בשיחות עם לולנים, החרדים לתוצאות הרפורמה ההרסנית, משבים ויישובים יינטשו, מאחר ולא תהיה להם יכולת להתפרנס. גם ההשקעות שעשו בלוליהם, בשנים האחרונות, לעיתים בסכומים של מאות אלפי שקלים יירדו לטימיון, אם תוכנית האוצר תצא לפועל. מדובר בקהל בו לא מעט לולנים מבוגרים, בני 60+, שזו להם פרנסתם היחידה – וה עלולים להיוותר חסרי כל.

מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות, מגיב הבוקר, רביעי, למסמך משרדי האוצר והחקלאות : ”ההסכם המביש והמשפיל שפרסמו משרדי האוצר והחקלאות בנוגע לענף הלול הוא ניסיון השמדה של חקלאי קו העימות וסגירת אלפי משקים בהתקף אמוק בלתי ברור של פורר את ליברמן”.

”אלפי המשפחות המתפרנסות מענף הלול יילחמו עד חורמה נגד נסיון ההשמדה ונותנים מבטחם בראשי המפלגות וחברי הכנסת שההתיישבות חשובה להן, למנוע מליברמן ופורר להשמיד ענף שלם על עובדיו ומשפחותיו”, אומר אלקבץ.

הצעת האוצר, כפי שהוצגה בפגישה עם הלולנים, מדברת למעשה על חיסולו של ענף ההטלה בישראל, סגירת המשקים המשפחתיים והפיכת שוק הביצים לתלוי ייבוא. על פי ההצעה, המדינה מתכננת לבטל את התכנון בענף הלול תוך 6 שנים, עד סוף 2027.

מסמך ההצעה של האוצר (צילום סלולרי, ללא קרדיט / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’)

מתחילת 2028 והילך, ייפתח השוק לחלוטין לייבוא פטור ממכס ולא ייקבעו עוד מכסות ללולנים, המאפשרות להם להתפרנס במשקים המשפחתיים, רובם בקו העימות. עד למועד זה, שיעור המכס לייבוא ביצים יופחת באופן מיידי, ויעמוד על 10 אגורות לביצה. האוצר דורש שמחיר הביצה ליצרן יופחת ב-7% באופן מיידי, זאת כאשר עלויות הייצור במהלך השנה עלו באופן משמעותי.
באוצר לא מתביישים להצהיר כי אין עתיד ללולני קו העימות ועוטף עזה: על פי פרטי ההסכם, המדינה תקדם תכנית פרישה ללולנים מעל גיל 60. בענף ההטלה מדובר בקהל גדול, שלמעשה יוותר ללא פרנסה, בחבלי ארץ בהם היכולת להתפרנס ממש במשורה.

על פי ההצעה, לולנים שיצהירו שיפרשו עד סוף 2022 יקבלו פיצוי בהיקף כולל של עד 400 מיליון שקלים, תלוי בגודל המשק והיקף הייצור ביום חתימת הרפורמה.
באוצר דורשים מהלולנים להחליט במיידי, אחרת, לדברי האוצר, גם הפיצוי שלהם ייפגע: שיעור הפיצוי יופחת ב-20% ללולנים שיצהירו שיפרשו עד סוף 2023, ובעוד 20% לאלו שיצהירו שיפרשו עד סוך 2024.
המשרד דורש מעבר ללולים על פי התקן האירופי החל מ-2028. משמעות המהלך הינה סגירת המשקים הקטנים והמעבר ללולים גדולים בלבד. הלולנים שיחליטו להישאר בענף, יקבלו מענקי שדרוג של עד 320 מיליון שקלים למשק, בהיקפי מימון של עד 35% מהשקעה במרכז הארץ ו-45% באזורי עדיפות לאומית.

 

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף