השלכת ביצים בצומת גומא. צילום: באדיבת מטה המאבק

"יום הזעם" של הלולנים: הפגנות בכל רחבי הארץ, נגד גזירות משרדי האוצר והחקלאות

מאת: דני בלר
צילום: באדיבות מטה מאבק החקלאים

כמה ימים בלבד אחרי ששר החקלאות עודד פורר הודיע בפגישת זום עם ציבור החקלאים כי הרפורמה בחקלאות יצאה לדרך ואין ממנה דרך חזרה – הפגנות זעם בכל רחבי הארץ – שכללו חסימות כבישים בנגב, במרכז ובצפון. לולנים השליכו ביצים בצומת גומא וחברו לציבור של אלפי חקלאים שחסמו צמתים והשלישו סחורה על הכביש.

לחקלאים בישראל הוצאות גדולות, שעמיתיהם באירופה ובארצות ערב אינם משלמים: היטלים גדולים ותשלומי חובה גבוהים על ייבוא עובדים זרים. מחירי מים ועלויות תפעול יקרות לעין שיעור מאלה באירופה. עלויות השכר של העובדים גבוהות באופן ניכר אפילו מול מדינות קרובת כמו מצרים או קפריסין. החלקאי נאלצים לשם הוצאות גבוהות על שמיטה וכשרות, וגם לשלם מע"מ גבוה. למגדלי הביצים באוקראינה, בספרד או בטורקיה.

וידאו: השלכת ביצים במחאה בצומת גומא (צילום: באדיבות מטה המאבק)

מגדלי העופות משלמים מחירים גבוהים עבור תערובת, פיקוח וטרינרי, כשרויות, שינוע (הדלק בישראל יקר מאשר במדינות אחרות). בעבר, במסגרת הסדר, הם ויתרו על לק מהרווחים שלהם על מנת להוריד את מחיר הביצה, אלא שההוזלה נבלעה בפערי התיווך של רשתות השיווק.

ציבור הלולנים אומר כי ההוזלה, אם תהיה כזו בכלל, בגלל יבוא פטור ממכס מטורקיה, יעשיר בעיקר את קופות רשתות השיווק, שלא יגלגלו את ההוזלה לכיסם של הצרכנים. ענף ההטלה בישראל מרוכז ברובו בקו העימות בצפון ובעוטף עזה בדרום. אם הלולנים יאבדו את פרנסתם – יישובים יינטשו.

עוד לא יצאה לפועל הרפורמה – ושר החקלאות כבר מיהר לאשר ייבוא ביצים פטור ממכס, אחרי שלדבריו נודע לו שהלולנים מתכוונים לשבש את אספקת הביצים לקראת החגים.

ראשי ההנהגה החקלאית אומרים בתגובה להודעת שר החקלאות עודד פורר על כוונת מגדלי הביצים לחבל ביכולת אספקת הביצים לצרכן לקראת חגי תשרי: "מדובר בפופוליזם זול שמפיץ עלינו שר החקלאות, ההיפך הוא הנכון, החקלאים יספקו לאזרחי ישראל את כל התוצרת כפי שהם עשו בקורונה וכפי שהם עושים בכל תקופות החגים, במלחמות ומבצעים צבאיים. כל ניסיון אחר ללכת על הראש של החקלאים במקום על רשתות השיווק, עושקי הצרכנים הוא בבחינת פופוליזם זול לטובת כותרות בתקשורת".

שר החקלאות טוען, כי התקבל מידע במשרד החקלאות על כוונת מגדלי הביצים לחבל ביכולת אספקת הביצים לצרכן הישראלי לקראת חגי תשרי. בתגובה, פתח השר פורר את יבוא הביצים מחו"ל ככל שיידרש, בפטור ממכס, על מנת לספק את הביצים לאזרחי וילדי ישראל. המשרד כבר פתח מכסות יבוא בפטור ממכס בהיקף של 50 מיליון ביצים. "בהתאם לצורך יפתחו מכסות נוספות בפטור מלא ככל שיידרש. גורמי המקצוע במשרד ממשיכים לעקוב אחר השוק באופן קבוע, ויפעלו להגדלת המכסות בהתאם לביקוש", אמרו במשרד.

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים, אמר בתגובה: "אדוני שר החקלאות עודד פורר אין בכוונת מגדלי הביצים לחבל ביכולת אספקת הביצים לצרכן לקראת חגי תשרי: החקלאים יספקו לאזרחי ישראל את כל התוצרת כפי שהם עשו בקורונה וכפי שהם עושים בכל תקופות החגים. כל ניסיון אחר ללכת על הראש של החקלאים במקום על רשתות השיווק, ייכשל".

כתבות נוספות