”לא לרפורמה שתחליף לולנים ישראלים בטורקים ואוקראינים”

”אם החקלאות תקרוס והחקלאים יפלו, אנחנו נקבל מוצבים צבאיים באביבים. המנכ”לית לא יודעת על מה היא מדברת היא לא מסוגלת לרדת לעומק” אמר השר לעבר יצחק וקנין, על הכוונה לפתוח את שוק ייבוא הביצים ולפטור אותן ממכס כחלק מה”רפורמה” שמוביל שר החקלאות. חבר הכנסת ויו”ר וועדת הכלכלה מיכאל ביטון: “בסופרים, 80% מהמדפים שייכים לחמישה ספקים, ראינו במשבר הקורונה אנשים שהפסידו מקומות עבודה ועסקים שקרסו  אך המלונות התייקרו ב-40% ונרשמו רווחי שיא בענף המזון בימים הכי קשים של הכלכלה הישראלית”

דני בלר
צילום: ועידת ישראל לחקלאות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’

הרבה חוסר וודאות ואמוציות נשמעו בקולם של הדוברים בוועידת ישראל לחקלאות ה-12 שנערכה במעלה החמישה: הרפורמה בענף ההטלה מאיימת לפרק משקים משפחתיים ותיקים, פרנסתם היחידה של לולנים בקו העימות. פתיחת השוק לייבוא פטור ממכס של ביצים, מטורקיה ואוקראינה תשים קץ למפעל ההתיישבות בקו העימות. בהיעדר פרנסה אחרת, יישובים יינטשו, גורמיים פליליים ופח”עיים עלולים להשתלט על האיזור.

זאת, לפני שדיברנו על טריותן של הביצים המיובאות ואיכותן. כמו כן, יש חשש שמשבר פוליטי (פלישה לאוקראינה, עימות מול טורקיה) ישבשו את אספקת הביצים. לולני ישראל סיפקו ביצים בכל מצב, גם בימי מחלמות בצפון, מגפת הקורונה או ימי סערות. ביצים איכותיות וטריות ממטילות המוזנות בתערובות משובחות ונתונות לפיקוח מחמיר.

וידאו: הלולן הותיק שמעון ביטון ממושב אביבים (צילום: ועידת ישראל לחקלאות / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’)

מוטי אלקבץ מזכיר ארגון מגדלי עופות בישראל: “המדינה ומשרד החקלאות יקבעו אם תישאר חקלאות, אנחנו מדינת אי ואסור לנו להישען על תוצרת מבחוץ, לא אמליץ לילדיי להישאר בחקלאות עם המדיניות הזו של הממשלה, באופן הזה לא יישארו חקלאים במדינת ישראל”.

מנכ”ל מועצת הלול שמואל לויט: “ענף הלול זקוק לרפורמה, בכל העולם הביצים מוטלות במדינה עצמה, אולי בין הולנד ובלגיה מובילים ביצים למרחק של 20 ק”מ. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו, גם לא בעת שלום ובטח שלא בעת קורונה ובעת מלחמה. בשביל ביטחון המזון אנחנו חייבים שמוצר בסיסי – ביצה, ייוצר במדינת ישראל על ידי חקלאי ישראל ולא על ידי 5 חקלאים כפי שיהיה אם יוסרו המכסות- אלה על ידי אלפי חקלאים כך נבטיח את ביטחון המזון ובטחון המדינה בגבולות”.

שמעון ביטון, לולן ותיק ממושב אביבים: “אנחנו לא נפסיד במערכה הזו, זה לא יקרה במשמרת שלנו. אף אחד לא נתן לנו פריבילגיה לוותר. אם צריך להחליף שרים ומנכ”לית יש בכוחנו לנצח. רק באחדות והיום היא קיימת: יש כאן בוועידת ישראל את החקלאים הערבים, הקיבוצים המושבים התאחדות חקלאי ישראל- מעולם לא היה איחוד כוחות כזה ובאיחוד הזה אנחנו ננצח, כן לרפורמה, אבל לא לרפורמה שתחליף אותנו בטורקים באוקראינים!”.

השר לשעבר יצחק וקנין אמר בדיון בוועידה: “אל תטמנו את ראשכם בחול. אם החקלאות תקרוס והחקלאים יפלו, אנחנו נקבל מוצבים צבאיים באביבים. המנכ”לית לא יודעת על מה היא מדברת היא לא מסוגלת לרדת לעומק. כשהייתי בכנסת לא היו מסוגלים להביא רפורמה כזו. חקלאי מקבל על ליטר חלב גולמי שקל ו-98 אגורות בלבד, רוצים מזה להוריד עכשיו 20 אגורות לחקלאי – מפרנסתו ובמעדנים היצרנים מרוויחים 1300 אחוז.  החקלאים והרפש שמלבישים עלינו לא הגורמים ליוקר המחיה. החקלאים כבר בלי כוח, ייאשו אותם לגמרי”.

חבר הכנסת ויו”ר וועדת הכלכלה מיכאל ביטון: “יש בסופרים 80% ששייך לחמישה ספקים. ראינו בקורונה שאנשים הפסידו מקומות עבודה ועסקים קרסו, אך המלונות התייקרו ב-40% ונרשמו רווחי שיא בענף המזון בימים הכי קשים של הכלכלה הישראלית. גם אם נפרק את הפעילות הזו אין ביטחון. משרד החקלאות ושר החקלאות לא אחראים על הבעיות של המדינה, הם אחראים על החקלאות והמדד להצלחתם – כמה חקלאים יש, כמה יציבות פיננסית יש להם, כמה דונם מעובד בישראל והאם משק החקלאות צומח. זה המדד של השר- שהענף ייצמח!”.

 

כתבות נוספות

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול