לול המעוף הייחודי של גליקסמן-תדמיר

לול מעוף (Aviary) ייחודי של חברת “גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות”, שהקמתו הושלמה במושב מצליח, מאפשר לפרגיות לגדול ולהתפתח בצורה מיטבית, כך שהמעבר ללול המטילות מסוג מעוף או חופש יהיה קל וחלק. ביקרנו בלול, שוחחנו עם הנפשות הפועלות ושמענו על היתרונות של שיטת הגידול

ד”ר יוגב פיאסטון, חברת גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות להטלה
הביא לדפוס: דני בלר

חברת “גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות” סיימה לאחרונה בנייה של לול חדשני לגידול פרגיות קלות, היחידי מסוגו בישראל. הלול, לדברי המקימים, הוא מהמתקדמים ביותר בעולם כיום והוא נותן מענה אמיתי לדרישה ההולכת וגוברת לגידול מטילות בלולי מעוף (Aviary) ומתאים גם ללולי חופש, ללולים אורגניים. ”הציוד הייחודי בלול מאפשר לפרגיות לגדול ולהתפתח בצורה מיטבית, כך שהמעבר ללול המטילות יהיה קל וחלק, ויאפשר לעופות ביצועי הטלה מקסימאליים”, אומר ד”ר יוגב פיאסטון, מחברת גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות להטלה.

הלול החדיש נבנה על ידי ”הפח-אגרוטופ” הישראלית וחברת Big Dutchman הגרמנית והוא מצויד במערכות בקרה מתקדמות, המאפשרות להשרות אקלים נכון ובמערכת תאורה ייחודית, בעלת חשיבות באימון הפרגיות לשינה בתוך התאים ובעתיד להטלה בתאי הטלה. ”ללא ספק, בהקמת הלול ישנה ראיה של עשור קדימה”, אומר בני גליקסמן, ממשיך שושלת הלולנים הוותיקה. ד”ר פיאסטון מחזק את דבריו: ”היתרונות של הלול ברורים, בכל המובנים. האפרוחות גדלות בסביבה התואמת את לול המטילות, והמעבר ללול המטילות יהיה טבעי וללא סטרס. התוצאה תהייה צמצום ניכר בביצי רצפה – הגורמים הפסד כספי ללולן. בישראל, התהליך של הקמת לולים ללא-כלובים הוא בהתהוות ואנחנו מקדימים לאמץ שיטות גידול – רותמים את העגלה לפני הסוס, אך אנחנו מביטים אל העתיד, אל השנים הבאות.

מסביר ד”ר פיאסטון: ”הדירקטיבה של האיחוד האירופי משנת 1999 אסרה על שימוש בלולים קונבנציונאליים החל משנת 2012 וקבעה כי חקלאים יוכלו לגדל עופות להטלה באחת משתי המערכות הבאות:
1) לולי כלובים “משפחתיים” (המיועדים לקבוצה של עופות), בהם שטח המחייה המינימאלי לעוף הוא 750 סמ”ר, והם מצוידים באביזרים שונים שמטרתם לספק לעוף הרגשה “טבעית” יותר (כגון, מקלות עמידה, אזור המיועד להטלה, אזור בו יוכלו להתפלש ולשייף ציפורניים).

2) לולים “ללא כלובים” (Cage free system) שבהם העופות יכולים להסתובב במרחב גדול מאוד, לרוץ, לעופף ולבצע “התנהגויות טבעיות”. ההטלה מתבצעת בתאי הטלה חשוכים ו”אינטימיים” הממוקמים בגובה מסוים מהרצפה, כדי להימנע מביצי רצפה”.

הלול – מבט אווירי (צילום: באדיבות “גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות”)

רווחת בעלי החיים: לולים ללא-כלובים כובשים את העולם המערבי
בעלי הלול מספרים ל-”משק העופות” כי העלייה ברמת החיים בעולם המערבי בעשורים האחרונים תמכה בהגברת המודעות לרווחת בעלי החיים בכלל, ולרווחת עופות המשק והעופות להטלה, בפרט. לחץ ציבורי וצרכני עצום גרם לכך שמגדלי מטילות רבים עברו לאחזקת המטילות במערכות לולים “ללא כלובים”. התופעה קיימת באופן נרחב במדינות אירופאיות דוגמת גרמניה, הולנד, צרפת וסקנדינביה. בשנת 2016, הביעו חברות המזון הגדולות בארה”ב את רצונן להשתמש בביצים שמקורן בלולים “ללא כלובים” ולאחרונה התפשטה מגמה זו גם לאמריקה הלטינית ולמזרח הרחוק. ביוני השנה, התחייבה חברת בורגר-קינג בתאילנד כי עד שנת 2027 תשתמש רק בביצים שיסופקו מלולים ללא-כלובים. מגמה זו החלה לחלחל בשנים האחרונות גם לישראל, ואין ספק כי מספר הלולים ללא-כלובים ילך ויגדל בשנים הבאות.

לולי מעוף יעילים יותר
מה היתרונות של לולי המעוף?
ד”ר פיאסטון: ”קיימות כמה מערכות לגידול עופות ללא-כלובים. האחת היא גידול המטילות על רפד, כאשר תאי ההטלה ומערכות המים והמזון נמצאים בקומה אחת של טפחות המוגבהות מהרצפה. בישראל לולים אלו נקראים “לולי חופש” והם בד”כ לולים פתוחים ללא מערכות אוורור ובקרת טמפרטורה. בין הלולים המתקדמים יותר בולט לול המעוף (Aviary)- זהו למעשה מבנה גדול הכולל פירמידות של קומות אחדות (עד 4 קומות)”.

”בקומות השונות בכל פירמידה מותקנים מאביסים ומערכות מים ובחלק מהקומות יש תאי הטלה מוחשכים. בכל הקומות יש משטחי הליכה, דרגשים ומוטות עמידה ולינה. העופות נעים ומעופפים בחופשיות בין הקומות השונות של הפירמידה, ובין פירמידה אחת לאחרת. כך נשמרת היכולת של העופות לבצע “התנהגויות טבעיות”, לרוץ ולעופף וגם להטיל “בצורה טבעית” בקני ההטלה המוחשכים”.

”לולים אלו מצוידים במערכות בקרת אקלים, פינוי זבל על ידי מסוע ומערכת אוטומטית לאיסוף ביצים. אחד היתרונות הבולטים של לולי מעוף על פני שאר סוגי הלולים ללא-תאים, הוא כמות העופות שאפשר לשכן בשטח נתון של לול: כיוון שהעופות נמצאים במשטחים הממוקמים אחד מעל לשני, הרי שהשטח הפונקציונאלי המשמש את העופות גדול יותר משטח רצפת הלול, ולכן מספר העופות לכל מ”ר רצפה שהלול יכול לאכלס גבוה משמעותית בהשוואה ללול רפד עם טפחות (בערך פי 2 בחלק ממדינות אירופה) ולכן יעילותו הכלכלית גבוהה יותר”.

סוד ההצלחה טמון בגידול הפרגית

רקע: כבר בשנות ה 70 של המאה הקודמת היו לולי מעוף להטלה בשימוש מוגבל במספר מדינות באירופה (בעיקר בגרמניה ובהולנד), אך בעשור האחרון חל מעבר מהיר של לולנים רבים במדינות אירופה ללולים אלו, והדבר גרם למקרים של כישלונות והפסדים. עיקר הבעיה היתה שגידול הפרגיות נערך במערכת שאינה מתאימה ללולי מעוף. כך למשל, היו מקרים של חקלאים שרכשו פרגיות אשר גדלו בלולי סוללה (כלובים) ושיכנו אותם בלול מעוף. התוצאה היתה שעופות רבים לא ידעו היכן לחפש מים ומזון ואחוזי התמותה היו גבוהים מאוד.

בנוסף, נצפו עשרות אחוזים של ביצי רצפה והגידול הפך ללא-כלכלי. במקרים אחרים נרכשו פרגיות אשר גדלו בלולי רפד עם טפחות. אמנם פרגיות אלו ידעו לקפוץ לקומת הטפחות כדי למצוא מים ומזון, אך עופות רבים לא קפצו/התעופפו לקומה בה נמצאו קני ההטלה והתוצאה היתה אחוז גבוה יחסית של ביצי רצפה, תופעה שהלכה והתגברה עם גיל הלהקה. בנוסף, עופות אלו לא ידעו לקפוץ ולעופף למקומות גבוהים, והתוצאה היתה פציעות וחבלות בעופות.

”סוד ההצלחה של גידול מטילות בלולי מעוף טמון בראש וראשונה בגידול הפרגיות, משלב האפרוחה ועד לשיווקה בגיל 105 יום. פרגיות המועברות ללול מטילות מסוג מעוף, עדיף שיגודלו בשיטה שתאמן אותם לקפוץ ולעוף מרחקים קצרים. שרירי הרגליים, הכנפיים והחזה חייבים להיות מפותחים וחזקים כדי לאפשר לעופות להגיע לקומות השונות בפירמידה שם נמצאים האוכל, המים וקיני ההטלה. שרירים לא מפותחים דיים יגרמו לעופות להעדיף להטיל על הרצפה והתנהגות זו תלווה את העופות במשך כל תקופת הגידול”, מסביר ד”ר פיאסטון.

עופות בלול. תנאים נוחים משפרים ביצועי הטלה (צילום: דני בלר)
עופות בלול. תנאים נוחים משפרים ביצועי הטלה (צילום: דני בלר)

בלול מסבירים לנו כי ”גידול הפרגיות בלולי מעוף מאפשר “מעבר חלק” של העופות מלול הפרגיות ללול ההטלה. ראשית, בלול מעוף לגידול פרגיות יש פירמידות בעלות קומות אחדות וציוד הדומה ללול המעוף של מטילות. הפרגיות לומדות להסתובב באופן חופשי בין הקומות השונות ובין הפירמידות, ורוכשות את הרצון והיכולת להסתובב במקומות גבוהים. הפרגיות קופצות ומעופפות בין הדרגשים, מחזקות את עצמות השלד ואת שרירי הרגליים והתעופה ובכך משפרות את מצבן הגופני. שנית, כיוון שממשק הגידול והציוד דומים בין לול מעוף הפרגיות ללול ההטלה, הסביבה “החדשה” אינה זרה לפרגיות ולכן התאקלמות העופות ללול ההטלה היא מהירה”.

המשמעות היא עופות אשר יודעים למצוא בקלות את האוכל והמים בכל הקומות. לעניין זה יש השפעה רבה על מועד הכניסה להטלה: פרגיות המשוכנות בלול מטילות שבו מערכת הממשק והציוד שונה מלול הפרגיות שבו גדלו, נמצאות בסטרס (עקה) בעקבות המעבר למשך תקופה ארוכה יותר. כתוצאה מכך הן פעילות פחות, צריכת המזון שלהן נמוכה מהרצוי והדבר עלול לבוא לידי ביטוי בדחייה מסוימת של הכניסה להטלה. יתר על-כן, בלולי מטילות מסוג מעוף תאי ההטלה אינם ממוקמים בד”כ בקומה התחתונה. עופות שגדלו בלול פרגיות מסוג מעוף, רגילים ויכולים להגיע בקלות לקומות העליונות, ולכן הסיכוי לביצי רצפה נמוך באופן משמעותי.

החשיבות הגדולה של אימון הפרגית להטלה
קיימת חשיבות רבה לאימון הפרגית בלול פרגיות עם מאפיינים הדומים ללול מטילות מסוג מעוף, אשר יכין אותה למעבר חלק ובטוח ללול המטילות, כך שהיא תמצא בקלות את המים והמזון ולא תתקשה להגיע אל קני ההטלה. המשמעות של התאמה זו, בין לול הפרגיות ללול המטילות, היא הגדלת הרווח לבעל הלול.

גליקסמן-תדמיר עם הפנים קדימה
”מתוך הבנה וראייה קדימה, חברת “גליקסמן-תדמיר גידול ושיווק פרגיות” החלה בתחילת השנה בבנייה של לול פרגיות מסוג מעוף המתאים לגידול של 80,000 פרגיות. הלול מבוקר תאורה ואקלים עם אוורור אורך ויכולת צינון באמצעות מזרן לח. כל המערכות מבוקרות באופן אוטומטי ע”י הבקר. בלול יש 5 פירמידות של 3 קומות, כאשר לאורך הלול, בין כל 2 פירמידות, יש מחיצות המאפשרות שליטה מרבית על העופות. מערכת של פינוי הלשלשת ע”י מסוע מסייעת בשמירה על איכות אויר נאותה במשך כל תקופת הגידול”, מסבירים לנו בחברה.

התנהגות טבעית של העופות: יכולת לעוף ולטפס לתאים (צילום: דני בלר)
התנהגות טבעית של העופות: יכולת לעוף ולטפס לתאים (צילום: דני בלר)

במשך 4-5 השבועות הראשונים לחייהן, האפרוחות נמצאות בתאים רחבים וסגורים עם גישה למזון ולמים. בתאים אלו מותקנים מוטות אורכיים המאפשרים לאפרוחות לקפוץ עליהם, כך שלמעשה האימון של העופות לקפיצה ותעופה מתחיל כבר בתוך התאים. לאחר שהתחזקו דיין, דלתות התאים מורמות והפרגיות מוכוונות לצאת החוצה ולשוטט בחופשיות ברצפה ובין הכלובים והפירמידות. כדי לעזור לפרגיות הצעירות לרדת לרצפה, מונחים סולמות ומדרכים המקובעים בשיפוע מהכלוב לרצפה. כיוון שמערכות המאביס והמים נמצאות רק בתאים, הפרגיות חייבות לקפוץ או לעוף חזרה לפירמידה. בהתחלה הן נעזרות בסולמות אך לאחר זמן קצר הסולמות מוצאים מהלול והפרגיות עפות או קופצות בחזרה לתאים.

לתאורה תפקיד חשוב באימון הפרגיות להטלה
אימון הפרגיות לשינה בתאים ולא על הרצפה מתבצע באמצעות מערכת תאורה כפולה הנמצאת במסדרון שבין הפירמידות ובתוך התאים עצמם (מערכת תאורת לד מתקדמת). לפני כיבוי האור, המערכת מדמה שקיעה טבעית ע”י עמעום הדרגתי של האורות במסדרון תוך הפעלת המאביס שנמצא בתוך התאים והשארת תאורת הלדים שבתאים דולקת. לאחר שהפרגיות אכלו ושתו, תאורת הלד בתאים נכבת גם היא בהדרגתיות. עמעום האורות בצורה איטית ומדורגת פונה ליצר האבולוציוני של מרבית בעלי הכנף, לפיו בעת השקיעה צריך לעלות ולהתקבץ במקום גבוה (למשל ענפי העץ או מדפי סלע) כדי להיות מוגן מטורפים. יצר אבולוציוני זה גורם לכל הפרגיות לקפוץ או לטפס לתוך התאים ולישון שם. לאימון הפרגיות לשינה בתוך התאים יש חשיבות רבה גם בזמן חיסון העופות. בלילה שלפני החיסון, כאשר העופות ישנים בתוך התאים, נסגרות דלתות התאים באופן אוטומטי. למחרת כל העופות נמצאים בתוך התאים דבר המאפשר לצוות החיסון לחסן את העופות בנוחות וביעילות. צוות החיסון שמבצע את החיסונים הינו צוות אורגני של “גליקסמן-תדמיר”, המבצע את החיסונים בצורה קפדנית מאוד. הצוות משתמש במזרק האוטומטי החדשני שפותח לאחרונה ע”י חברת פיברו, היודע לספק בקרה ממוחשבת על ההזרקה הניתנת לכל עוף.

בלול יש דרגשי עמידה רבים, המאפשרים לעופות לעופף בצורה חופשית בין הפירמידות ולעלות לכל הקומות בפירמידה.

בניית הלול נערכה בפיקוח הדוק של בני ומשה גליקסמן, ובחודש יולי שוכנו אפרוחות לראשונה בלול זה. ביצועי הפרגיות עד כה משביעי רצון: משקלי הגוף עומדים בדרישות של חברת הטיפוח, האחידות טובה והאפרוחות נראות מאושרות וחיוניות.

לול המעוף של גליקסמן-תדמיר נותן מענה ייחודי ללולי מטילות מסוג מעוף ההולכים ונבנים בארץ, וגם יכול לספק פרגיות להטלה באיכות גבוהה ללולי חופש וללולים אורגנים (וכמובן גם ללולי סוללה).

 

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף