סקר הביצים: לא עוד אגירת מזון

למה לייבא – אם אפשר לגדל בישראל?

הלולנים דרשו תוספת במכסות ההטלה – במקום לאשר ייבוא של ביצים. בממשלה חושבים כי ניתן לפתור בקלות חוסרים על ידי ייבוא.

דני בלר

משרד האוצר נערך לפתוח מכסות לייבוא פטור ממכס לתוצרת טרייה. המשרד חתם על הוראת שעה לייבוא פטור ממכס במקרה של מחסור. על פי הוראת שעה: “על מנת להיערך לאפשרות של מחסור עתידי, ככל שיהיה, במוצרי צריכה בסיסיים לגביהם ישנו חשש כי יתגלה מחסור, ועל מנת לאפשר לממשלה תגובה מידית ומתן מענה למחסור, מוצע בצו זה לקבוע מכסות פטורות ממכס ליבוא מוצרי הצריכה”.

המכסות ייפתחו בהתאם לתנאי הגידול והצריכה בשוק המקומי. לטענת האוצר, לא צפויה פגיעה ביצרנים המקומיים. הוראת השעה תהיה תקפה עד ל-15 ביולי 2020.

הנחת העבודה היא, כי ביולי המשק יחזור לעבודה רגילה. קיימת כיום מכסה של 150 מיליון ביצים ליבוא בפטור ממכס והוראת השעה קבעה מכסה נוספת של 150 מיליון ביצים. לדברי לולנים, ניתן לספק את הכמויות האלה בתוצרת מקומית – על ידי הגדלת המכסות. לטענת מגדלים, ייבוא עלול להיתקל בקשיים במקרה של סגירת נמלים, בעוד שתוצרת מקומית יכולה לנוע ללא בעיות. דרישת המגדלים צנועה: תוספת של 5% במכסות ההטלה. באוצר, עם זאת, מעדיפים ייבוא – לא רק של ביצים, אלא גם של חלב עמיד וגבינות קשות.

גישה זו יצרה עימות וכעת מקווים המגדלים כי בממשלה שתקום – ימונה שר חקלאות שיהיה קשוב לצרכי המגדלים בישראל ויעדיף תוצרת מקומית.

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף

לול חופש מסחרי ראשון בווייטנאם

וייטנאם מצטרפת למדינות אחרות בדרום מזרח אסיה במגמה לאמץ ביצים שמקורן בלולי חופש דני בלר קרדיט צילום המחשה: Image by Xuân Tuấn Anh Đặng from Pixabay בוויטנאם פועלים

תוספת סידן במטילות

השפעת תוספת סידן שמקורו בצדפות ויצורים ימיים על איכות הקליפה וביצועי מטילות מבוגרות ישראל יוסלביץ, שאדי בלייק ודן בכרך שה”מ, תחום בעלי כנף משרד החקלאות.