מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול – להציל את המשקים המשפחתיים בקו העימות

דני בלר
צילום: דני בלר

רגעי ההכרעה במשבר בענף ההטלה: ככל שמתקרב ה-31 בדצמבר, כך עלה המתח בין הלולנים, לבין אנשי משרדי האוצר והחקלאות. ב-28 בדצמבר הגיעו מאות לולנים לגן הוורדים, הצמוד לכנסת בירושלים, מצוידים בצפצפות מחרישות אוזניים, בשלטים בצורת מצבות עם שמות מושבי קו העימות ועם המון כאב בלב. ”השקענו את הנשמה ועכשיו נשארים בלי כלום. אין לנו פנסיות, הלול מפרנס אותנו בצניעות ואם לא די בגזירות האוצר, עכשיו שפעת העופות גרמה לאסון אדיר. נשארנו בלי כלום”, אומר לולן, אחד מיני רבים בהפגנה.

הרוחות סערו תוך שניה: עשרות נערים נצמדו לגדר הכנסת ועשו רעש אימים, תוך שהם מניפים דגלי תורכיה. משמר הכנסת החמוש נעמד מולם מעברו השני של הגדר. בזה אחר זה הגיעו חברי כנסת לשוחח עם הלולנים.

וידאו: ההפגנה בגן הורדים, מול הכנסת (צילום: דני בלר)

אבשלום (אבו) וילן, מזכ”ל התאחדות חקלאי ישראל, אמר בהפגנה כי “המהלך החד-צדדי של השרים פורר וליברמן לא יביא להורדת מחירים לצרכנים ולא יוריד את יוקר המחיה לאזרחים. ניסיון העבר מוכיח כי זה רק יעשיר את הטייקונים, בעלי רשתות השיווק והיבואנים. הרפורמה גם תפגע בביטחון התזונתי של אזרחי ישראל, תגרום לתלות באספקת מזון ממדינות עוינות כמו טורקיה ואחרות, מצב בעייתי במיוחד על רקע משבר אקלים עולמי עתידי שיביא למחסור במזון”.

לדברי יו”ר התאחדות האיכרים והמגזר העסקי, דובי אמיתי: “הממשלה מטעה את הציבור בהבטחות פופוליסטיות שיתפוצצו לכולנו בפנים בדמות סגירת משקים חקלאים ואיבוד העצמאות התזונתית של מדינת ישראל, כך שהיבואנים ישלטו בשוק והמחירים יעלו עד לכדי איבוד שליטה. די לפופוליזם – טפלו בפערי התיווך, טפלו בכושר התחרות של החקלאים ושבו איתנו למשא ומתן בידיים נקיות. החקלאים הם מחזיקי הקרקע ויצרני המזון של מדינת ישראל והאטימות של אגף התקציבים ושרי האוצר והחקלאות בימים של מגיפה רפואית ומשבר אקלים עולמי, תהיה בכייה לדורות עד לכדי איבוד האחזקה בקרקע ואיבוד יכולת אספקת המזון לאזרחי ישראל”.

בתוך הכנסת, דיונים מרתוניים בוועדת הכלכלה, בדרך למצוא מוצא למשבר. לאחר גישור ארוך שהוביל יו”ר ועדת הכלכלה, ח”כ מיכאל ביטון בין נציגי החקלאים וארגוני הלול ובין משרד החקלאות בנושא מכסות הביצים לשנת 2022 הוחלט: לאשר את הסעיפים הטכניים עליהם התקבלה הסכמה במהלך הלילה , לרבות-הגדרות, אזורי גידול, סוגי לולים. בתום הדיונים המרתוניים, לא התקבלה הסכמה לגבי הסעיפים המהותיים: כמו מספר המכסות שיתווספו לענף ותוספות עבור מגדלים הקיימים. לגבי הסעיפים המהותיים שאין עליהם הסכמה – כמו מספר המכסות שיתווספו לענף ותוספות עבור מגדלים הקיימים.

כל ההתפתחויות – בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות”.

כתבות נוספות