מה קורה בתעשיית הביצים באוקראינה?

תעשיית ביצי המאכל באוקראינה מתקשה לעמוד ממול הדרישות של הלשכה הלאומית למלחמה בשחיתות
חזי כהן

חברת “אוונגרד” – יצרנית ביצי המאכל הגדולה ביותר באוקראינה, השביתה 8 חוות יצור ביצים ושלחה הביתה 3500 עובדים. לטענת מנהלי החברה, המשרד הלאומי למלחמה בשחיתות, נתן הוראת סגירה לחלק מהחוות בטענת אי כשרות בהקמתם, ויצירת מונופול בתחום ביצי המאכל – כך דווח בהרחבה בעיתונות המקומית והמקצועית.

החברה נמצאת בסכסוך מתמשך עם המשרד הלאומי לשחיתות ועם הוועדה הלאומית לאנטי מונופול. כול השנים מנסים להגיע להסכמה ולהסדיר את נושא הבנייה הבלתי חוקית (שוק שחור) של מספר חוות גידול. הוועדה קבעה כי שתי חוות גדולות ויצור ביצי מאכל שנבנו ע”י החברה ומתפקדות 7 שנים, “אינן קיימות” (לא קבלו אישורי בנייה). הלשכה הלאומית נגד שחיתות באוקראינה חושדת כי בשנת 2014 אירע ניצול לרעה של כוח, כאשר ניתנו הלוואת ייצוב לחברת “אוונגרד” בסך של כ -1.2 מיליארד רובל (50 מיליון דולר), על ידי הבנק הלאומי של אוקראינה לבנק VAP, שהיה בעבר שייך ל בעל חברת “אוונגארד” (הלבנת הון). הסכסוך הזה, גורם קשיים כלכליים כבדים בתפעול החברה. סגירת הבנקים בפני החברה, לפי הוראת המשרד לשחיתות. גורמת חנק כספי לחברה.

לפי מנהלי החברה, הקטנת פעילות החברה, או סגירתה בצווים ממשלתיים, תגרום השלכות כלכליות קשות על כל תושבי המדינה. ירידה בהיצע ביצי המאכל בשוק, תעלה מאוד את מחירי הביצים.

”אם לא נגיע להבנות עם המשרדים הממשלתיים, נאלץ לסגור עוד מספר חוות יצור בשנת 2021”, אומרים בעלי החברה.

 

כתבות נוספות