שפעת העופות

מקרים נוספים של שפעת עופות בצפון

בכל הלולים הנגועים נתגלתה שפעת מזן 8N5H, שאינו מדבק בני אדם. מתחזקת הערכה כי גורם ההדבקה בכל המקרים שהתגלו עד כה הוא ציפורים נודדות

מאת: דני בלר
צילום:  CDC/ Courtesy of Cynthia Goldsmith; Jacqueline Katz; Sherif R. Zaki  – נחלת הכלל

ארבעה מוקדי שפעת חדשים, אחרי שלפני כשלושה שבועות נמצאו ארבע מוקדים שפעת עופות בלולים בצפון, בדרום ובפינת חי. במשרד החקלאות עוקבים אחר הטיפול במוקדי השפעת, ופועלים לסיימם בהקדם. הטיפול בשלושת המוקדים הקודמים הסתיים. עוד מדגישים במשרד כי הזן שאובחן בכל המקרים לא מדבק לבני אדם.

משרד החקלאות מעדכן כי התגלו שלושה מוקדי שפעת נוספים בסוף השבוע האחרון: הראשון, בלול רבייה במועצה האזורית עמק יזרעאל. השני, בלהקת עופות הודו לפיטום, באזור עמק בית שאן. השלישי, בחוות תרנגולות הודו לרבייה בקיבוץ ליד זיכרון יעקב.

עם קבלת התוצאות הראשוניות, בהתאם לנוהל הורה ד״ר רם כץ, רופא ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים, על הטלת הסגר על הלולים הנמצאים ברדיוס של 10 ק”מ מהמוקדים הנגועים בנגע. באזור ההסגר מבוצע ניטור המצטרף לשאר הביקורות והבדיקות שעורכים גורמי המקצוע של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בכלל הלולים בשגרה.

לנוכח זן השפעת הדומה בכל המקרים (8N5H), מתחזקת הערכה של גורמי המקצוע במשרד החקלאות כי גורם ההדבקה שהביא להפצת המחלה בימים האחרונים הוא הציפורים אשר בתקופה זו נודדות ועוברות מעל שמי הארץ וככל הנראה מביאות עמן את השפעת ממדינות זרות.

כ‏יממה לאחר גילוי המקרים האלה התגלה לול נוסף בו הלהקה לקתה בשפעת עופות. לול הפטם שהתגלה, נמצא במושב ברמת הגולן. בהתאם לנוהל, הורה ד״ר רם כץ, רופא ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים, על הטלת הסגר על הלולים הנמצאים ברדיוס של 10 ק”מ מהלול החולה. באזור ההסגר מבוצע ניטור המצטרף לשאר הביקורות והבדיקות שעורכים גורמי המקצוע של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בכלל הלולים בשגרה.

בחודש האחרון התגלו 7 מקרים סך הכול של לולים שנמצאו חולים בשפעת עופות מזן H5N8, שאינו מדבק לבני אדם. כל הלולים שהתגלו עד כה טופלו על ידי גורמי המקצוע במשרד החקלאות. רוב מוחלט מהמקרים שהתגלו היו ביצים לצרכי רבייה, שמטרתם ייצור ביצים לייצור אפרוחי פטם. משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר כל תמותה חריגה בלולים ברחבי הארץ ויפעל ככל שיידרש במטרה להמשיך ולשמור על בריאותם של בעלי החיים והציבור. הופעת המקרים במהלך החודשיים האחרונים אינה חריגה. בשנים האחרונות, גורמי המקצוע במשרד החקלאות טיפלו בלולים שונים שחלו בשפעת עופות. כך לדוגמה, במהלך שנת 2016, חלו בשפעת עופות 12 לולים, ובמהלך 2017, חלו עוד 8 לולים.

בתוך כך, משרד החקלאות קורא למגדלי העופות, עופות חצר, ציפורי נוי וכן לולי חופש, להקפיד לפעול על פי הנחיות השירותים הווטרינרים, לשמור על ההיגיינה והפרדה, להחזיק את העופות בתוך מבנים, ולמנוע שוטטותם בשטח פתוח כדי להקטין את סכנת ההידבקות מעופות הבר.

כתבות נוספות

חוות לולים חדשה בקבוץ מסדה

קבוץ מסדה, עם המחלקה החקלאית של “עוף טוב” חנכו לראשונה את החוות הלולים החדשה שנבנתה במקום הלול הישן בקיבוץ. איזה חידושים יש בה ומה מייחד

לקראת החורף: מספר נקודות לתשומת לב

ביצועי להקות הפטמים מושפעים מתנאי המיקרו אקלים השוררים בלול. כיצד ננהג בחורף ועל איזה מדדים ונקודות כדי לשים את הדגש? מאמר מקצועי חשוב לכל הלולנים

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול