פרלמנט האיחוד האירופי: ”לא נאסור שימוש בשמות ”בשריים” לתחליפי בשר

האירופאים מאוד קפדנים כשזה נוגע לשמות – והתנגדו לקרוא בשמות ”בשריים” לתחליפים צמחיים. האיחוד האירופאי החליט: גם תחליף צמחי בצורת רגלו של עוף ייקרא ”פולקע” וקציצה צמחית תיקרא המבורגר

מאת: דני בלר
קרדיט צילם: Image by lysindamond from Pixabay 

בהצבעה שנערכה לאחרונה החליט הפרלמנט האירופי שלא לאסור את השימוש בשמות המזוהים אצל הצרכנים עם בשר לתחליפים צמחיים, כמו ‘המבורגרים צמחיים’ ו’נקניקיות סויה’.
בכך, מסתיים מאבק של יצרני מוצרי בשר – עופות ובשרים אחרים – אל מול יצרני תחליפי הבשר ממקור צמחי, בהם למשל, שניצלים צמחיים, ”פולקע צמחי”, קציצות ועוד. באירופה קיימת הקפדה רבה על זכויות יוצרים, שמות מוצרים ותיאורם. כך למשל, אסור לכנות יין מבעבע בשם ”שמפניה”, אסור לשווק קוניאק או וויסקי שלא יוצרו במחוזות מסוימים וגבינות שלא ממחוז מקורן.

באירופה ברור שהשניצל הוא וינאי, מבשר שנפרס בעובי מסוים וטוגן עד לדרגה מוגדרת. אי אפשר, לפיכך, למכור שניצל מסויה או פולקע שלא מעוף.
רשימת תיקונים מוצעת לתקנון האיחוד בעניין מזון, כללה בקשה להגביל את השימוש במונחים הקשורים לבשר כמו ‘המבורגר’, ‘נקניק’ ו’סטייק’ עבור מוצרים שאינם מכילים בשר. ארגוני מגדלים, של עופות, בקר ומשק חלב, אגודות שיתופיות, האיחוד האירופי למשק החי, ואיחוד הקצבים, טענו בין היתר כי השימוש במונחים כאלה למוצרים צמחיים הוא מַטעֶה.
חברי הפרלמנט האירופי היו חלוקים בנושא.

בסופו של דבר, הותר השימוש בשמות המוצרים – אך המגדלים והאגודות ציינו שזה לא סוף פסוק.

כתבות נוספות