צפו: וובינר לכבוד יום הביצה הבינלאומי

יום הביצה הבינלאומי צוין בישראל ביום עיון אינטרנטי (וובינר) מוצלח ומעניין, בהנחיית חגית ארזי אשר ארגנה את האירוע המוצלח, יחד עם מדריכי תחום העופות בשה”מ

דני בלר
צילום ראשי: Image by Myriams-Fotos from Pixabay

הוובינר (יום עיון באמצעות תוכנת הזום) לכבוד יום הביצה הבינלאומי, בהנחיית חגית ארזי אשר ארגנה את האירוע המוצלח, יחד עם מדריכי תחום העופות בשה”מ, נערך ב-7 באוקטובר. במהלך יום העיון ניתנו הרצאות בנושא הביצים, גידולן ושיווקן. יום העיון נערך, כאשר שלוחת ההטלה בישראל שרויה עדיין במצב של חוסר וודאות, בשל כוונת משרדי האוצר והחקלאות לבטל את התכנון ולפתוח את שוק הביצים לייבוא. פירוש הדבר: משקים משפחתיים בקו העימות, אשר ידם אינה משגת להשתדרג, ייאלצו למכור מכסות ולהיסגר. ללא פרנסה, רבים מהם יתקשו להישאר בקו העימות.

ישראל הינה בין המדינות המובילות בעולם בצריכת ביצים ועופות. הביצה הישראלית מסופקת לצרכנים טרייה מאוד, כשבין האיסוף לשיווק חולף זמן קצר מאוד. ענף ההטלה הוא אחד מענפי החקלאות הפעילים בארץ – כמיליארד וחצי ביצים ישראליות טריות ומזינות מסופקות לצרכנים לאורך כל השנה – בימי שגרה וגם בימי מגפה ומלחמה.

וידאו: פרק הברכות של הלולנים והמדריכים (שה”מ ביוטיוב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’)

בפתח יום העיון נשאו דברי ברכה העושים במלאכה – וגם הוקרן סרטון קצר עם ברכות מוקלטות.

נעמה קאופמן פס, מנכ”לית משרד החקלאות אמרה: ”ענף ההטלה נשאר עשרות שנים מאחור, עם לולים שלא עומדים בתקנות למניעת הפצת מחלות ואנחנו רוצים לתקן את המצב הזה. משרד החקלאות רוצה לסייע לקדם את הענף, לדאוג שהצרכן הישראלי ישלם מחיר הוגן, עם לולים מודרניים שימנעו סבל לעופות והפצת מחלות”.

קאופמן פס הוסיפה עוד כי ”יהיו תמיכות הסתגלות. הענף לא יהיה כבול למשטר מכסות. השיח בנושא יימשך בחודשים הקרובים והוא יביא לרפורמה שתביא למצב שיזניק את הענף”.

מולי לויט, מנכ”ל המועצה לענף הלול: ”אין ספק שענף ההטלה חייב שדרוג. לצערנו, בשנים האחרונות כל הוויכוחים סביב השדרוג לא קידמו שום דבר. אני מקווה שהממשלה הזו, בקדנציה הנוכחית, תסייע לקידום השלוחה, להתארגנות מחדש של הלולים. אני מבדיל בין ההתארגנות הנדרשת, לבין איכות הביצים כיום. הביצים הישראליות בטוחות למאכל – יש לנו 7 מיליון הוכחות ליום. הדבר לא עומד בסתירה. מזה שנים רבות, הביצים הישראליות בטוחות מאוד”.

השדרוג נדרש. אני לא נכנס לוויכוחים בנושא. התכנון בענף ההטלה הוא דבר מהותי, יאפשר לבצע השקעות לטווח ארוך. הצרכן יראה מחיר ביצה יורד ורווחת עופות – בעוד חמש שנים”.

חגי שניר, מנהל שירות הדרכה והמקצוע במשרד החקלאות: ”אני רואה חשיבות גבוהה בקידום ענף ההטלה והשארת הגידול בישראל. נפעל בכל הכוח להכניס חדשנות בענף תוך התחשבות ברווחת בעלי חיים. שיתוף ידע ויצירת ידע חדש. אנשי שה”מ הינם המומחים בתחום של בעלי כנף, הם בבחינת סוכני השינוי”.

וידאו: צפו בהקלטה של יום העיון – עם ההרצאות (שה”מ ביוטיוב / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’)

ארגון וובינר אינו דבר קל ויש בו היערכות טכנית לא קטנה. דווקא מגפת הקורונה היא זו שנתנה לתחום החדשני הזה דחיפה גדולה ובתחום העופות בש”מ מיטיבים להשתמש בכלי האינטרנטי לטובת ציבור המגדלים. המדריכים גברו על האתגר הלא קל והאירוע הזה, כמו דומים לפניו, היה מהנה ומעשיר. יש לציין שהאירוע אורגן בזמן שיא, במקצועיות, כאשר השידור עצמו היה ללא רבב. הלולנים הרבים שנטלו חלק באירוע ברכו על היוזמה.

כתבות נוספות

ענף ההטלה בישראל: העובדות האמיתיות

מאת: מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי עופות בישראל בשבועות האחרונים מופצות ידיעות שקריות הנוגעות לענף הטלה. חלק מהעיתונאים לא טורחים לבדוק את העובדות האמיתיות וחלקם