מחקר: ”שאריות ופסולות דגים בתערובת – משפרים את ביצועי הפטמים”

הכנסת פסולות ושארי דגים במזון לפטמים, מביאה לשיפור ביצועי הגדילה ואיכות הבשר בפטמים. שימוש בחומרים נפסדים של דגים (שאחרת ייזרקו לחוף הים) מפחית פסולת וזיהום סביבתי תוך מתן מקור טוב לחומצות אמינו ומינרלים חיוניים.

חזי כהן
קרדיט צילום ההמחשה: Image by PublicDomainPictures from Pixabay 

השינויים העולמיים בתעשיית העופות, כמו מחלות חדשות, דרישות רגולטוריות של הגנת הסביבה וצער בעלי חיים, מחייבים מציאת פתרונות חדשים. לדוגמה: קדחת החזירים האפריקאית (ASF) שהתפשטה לאחרונה, הקטינה מאוד את יצור בשר החזיר. התוצאה, עלייה בביקוש למוצרי בשר עופות. ביקוש מוגבר זה, גורם לעליה ודרישה של חומרי המזון של העופות, ודורש משאבי מזון חדשים ויעילות ניצול גבוהה יותר.

יחד עם זאת, השינוי האקלימי המתמשך יחד עם תחרות על מקורות המזון, גורם לאי וודאות בזמינות העתידית של חומרי הגלם הקונבנציונאליים ובעלותם הגבוהה, כגון קמח סויה וקמח דגים. תעשיית ההזנה ומכוני התערובת נאלצים לחפש חלופות זמינות וברות קיימא. פסולת דגים ושארי דגים (שעלולים להיזרק לים או לפח), מהווים מקור חלופי אפשרי במזון מן החי.

פסולות דגים כמו ראשי דגים, שלדים ואיברים פנימיים – יכולים להפוך למקור מזון לבעלי חיים, ובכך לצמצם ולהקטין בעיות סביבתיות בסילוק פסדים. ניתן לייצר פסולות דגים במקום בו אספקת הדגים לייצור קמח דגים מוגבלת או יקרה מדי . ייצור פסולות דגים הוא תהליך פשוט המורכב משלושה שלבים בסיסיים, כלומר טחינה, החמצה ואחסון.

ידוע כפסולות דגים הם מקור טוב לחומצות אמינו ומינרלים חיוניים. תנאי אחסון אנאירוביים מאפשרים אחסון לטווח ארוך אשר נוטה פחות לחמצון ולהתעבות. בנוסף, עיבוי חומצה מפחית את ה- pH, ובכך מעכב את צמיחתם של רוב החיידקים הפתוגניים. פסולות דגים הוא מקור טוב לחומצות אמינו ומינרלים חיוניים. הרכב חומצות האמינו שלו דומה לזה של קמח דגים, בתנאי שהוא עשוי מאותו סוג של חומרי גלם.
מחקר לקביעת ערך תזונתי של פסולות דגים

מחקרים ראשוניים שנעשו במקסיקו (אוניברסיטת נייארית) ובאוניברסיטה החקלאית בנורבגיה, מצאו יתרונות גדולים בתוספת של פסולת דגים ברמות שונות (0, 10, 20, ו- 30 אחוז) בתערובת סטנדרטית של פטמים. החוקרים מצאו עליה במשקל הגוף, ושיפור בניצולת המזון. כמו כן, נמצא שיפור גדול בטיב ובאיכות הבשר. נמצא כי בשלוש רמות תוספת פסולות דגים (10%, 20%ו -30%), עסיסיות ורכות העוף היו טובים יותר ואיכות הבשר הכוללת הייתה גם טובה יותר, על פי האנליסטים שהעריכו את מאפייני איכות הבשר. ריח דגי הוא האתגר העיקרי כאשר רמות גבוהות של מזון לדגים משולבות בתזונה. החוקרים הציעו כי ממצאיהם הנוכחיים עשויים להיות בעלי ערך מכיוון שתוספת של פסולת דגים: תערובת פולי סויה של עד 30% בהזנה לא שינתה את האיכות החושית (הריח)של בשר העוף.

הארגונים השונים בתעשיית העופות וארגוני תעשיית הדגים, מחכים לרגע שפסולות הדגים יאשרו סופית להזנת עופות. זה יהיה הישג לשני הצדדים. תעשיית העופות תקבל חומר גלם טוב וזול בהכנת מזון לעופות, תעשיית הדגים תרוויח פתרון לפסולות שנזרקו או נטמנו באדמה.

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף