שולחן עגול: לאן מועדות פני ענף ההטלה?

לאן מועדות פני ענף ההטלה בישראל? שולחן עגול בהשתתפות מומחים וראשי ענף הלול בישראל וכ-150 מגדלים, נערך באמצעות תוכנת הזום באירוע שאורגן על ידי שה”מ. מספר קולות מהדיון המעניין

דני בלר
צילום: משתתפי השולחן העגול בזמן הדיונים (צילום מסך משיחת הזום)

ביום חמישי, ה-4 בפברואר, נערך באמצעות תוכנת הזום ”שולחן עגול” בנושא ”שלוחת ביצי המאכל – פניה לאן?”, שאורגן על ידי תחום בעלי חיים בשה”מ. בשולחן העגול נטלו חלק מגדלים, ראשי ענף הלול בישראל ומדריכי שה”מ. כ-150 איש נטלו חלק באירוע באופן מקוון.

בשולחן העגול השתתפו: ד”ר אסף לוי, סמנכ”ל הרשות לתכנון. אורי צוק בר – סמנכ”ל בכיר למחקר, כלכלה ואסטרטגיה. ד”ר רם כץ, רופא עופות ראשי בשירותים הוטרינריים. מולי לויט – מנכ”ל מועצת הלול ומוטי אלקבץ – מזכיר ארגון מגדלי עופות בישראל.

המשק הישראלי בכלל וענף הלול בתוכו, מתנהל שנה שלמה באווירה של חוסר וודאות, הן בשל משבר הקורונה והן בגלל העובדה שלא הועבר תקציב בכנסת. כמו כן, ישנו חוסר וודאות לגבי עתיד השלוחה בגלל הכוונה לבצע שידרוג. פאנל מומחים ניסה לענות כיצד יראה ענף המטילות ב-15 השנים הבאות.

אסף לוי  מתכלל מטעם משרד החלקאות את כל תקנות ההטלה: ”אני חושב שזה המון תלוי במגדלים כיצד יראה הענף.אם נאבד את היחודיות של הגידול העצמי, לא ניתן יהיה לשמור על התכנון. באשר לממשק הגידול וכיצד הוא יראה, אני מעריך שרובכם מבין את הרוח שנושבת מכלל חברי הכנסת –  הרצון לעבור לגידול ללא כלובים. זוהי תנועה עולמית, שתהיה חלק מהעתיד שלנו. אנחנו צריכים לעשות עבודה משותפת באשר לאיך מקדמים ממשק גידול, איך שומרים על פריסה גאוגרפית של יישובים העוסקים בהטלה”.

רם כץ אמר בין היתר: ”החזון שלי הוא שאנחנו נפתור את הכשלים שהיום מונעים מאיתנו להגיע למקום הרצוי. יש טיוטת תקנות שהוגשו ב-2010 ועברו כמה תיקונים, אך הן עדיין בגדר תקנות. ניתן ללמוד מהן לאן נושבת הרוח. באשר לתאריך יעד בו כל הגידול יהיה ללא כלובים, זה לא ייקרה, אין עדיין מדינה שנקטה  מהלך כזה. כרגע אנו במצב בו ניתן לגדל בכלובים צפופים והתנאים האלה לא מקובלים באיחוד האירופאי משנת 2012. אני מקווה שבישראל, בעוד זמן לא רב, לא ייגודלו מטילות בכלובים כאלה. השליטה במחלות עופות קשורה יותר לפריסה שלהם ולא לסוג הלול. במקומות בהם הלולים צפופים יש לנו תנועה של גורמי מחלה שעבורים מלול ללול, לא הצלחנו  להדביר כליל את מחלת הניוקאסל, מלבד הצפון, שם זה מצליח. השאיפה הינה להגיע למצב שהלולים מאורגנים בצורה כזו שלא ייכנסו גורמי מחלה ולעשות סגר יעיל במקרה הצורך. מבחינת החזון, אין פה עניין של גודל הלולים”.

מולי לויט: ”הכיוון ברור: ענף ההטלה דורש לתקצב את השידרוג כ-500 מיליון ש”ח והנושא יידחה עד שתהיה ממשלה. זה לא לא צפוי להיות בשנת התקציב הנוכחית. הכיוון הוא ללולים נטולי כלובים. המדינה צריכה לתכנן לולים נטולי כלובים, בתנאי שנשמרת הפרנסה של מהגדלים”.

”צריך להיות פתרון תכנוני ליישובי במרכז והשגת מימון לשידרוג הלולים הקיימים. כל מי שחושב שניתן לקדם שידרוג ללא מימון, עלול להיווכח שתיווצר מגמה של לולים משפחתיים שעבורם יהיה בלתי אפשרי לעמוד בתנאים ללא מימון חיצוני, דבר שעלול לחסל את המשק המשפחתי. יש להשיג מימון ממשלתי ואחרי זה לבוא בדרישות למגדלים. אנשים רוצמים להישאר במשק מהשפתחי ויש לעשות הכל כדי שזה ייקרה. הם רגילים לעבוד כך עשרות שנים. לא יכולים לכתפות עליהם להפסיק להתפרנס מהלול”.

מוטי אלקבץ: ”אני אומר בכנות: יש לי חזון, אך ביום-יום, בהתקלות שלי מול כל הגורמים, אני מאוד חושש שהחזון שלי יישאר בגדר חלום. בחזון שלי הייתי רואה הענף בעוד 15 שנה עם שירותים וטרינריים קצת יותר תומכים. אני לא לא מנקה את עצמנו המגדלים משיתוף פעולה. המשק המשפחתי עדיין חי וקיים. מספקים ביצים איכותיות תוך שמירה על כל דרישות רווחת בעלי הביצים”.

”לא יכול לראות קיום חזון ללא המשך התכנון. אנחנו נראה המשך מגמה למעבר למספר מצומצם של ידיים , אם לא יהיה תכנון.  האיום של ה-1 במרץ תורם ליציאה מהמשק המשפחתי והמשקים יעברו  למגדלים שיש להם את היכולת להקים לולים משודרגים והם ישתלטו על הענף אני רואה את הענף בפריסה ארצית, אך חייבים לתת מענה למגדלים במרכז הארץ. לא ייתכן שענף חלקאי המספק פרנסה ל-3,000 משפחות לא יקבל תקציבים כמו ענף הרפת. יש לפעול בשיתוף פעולה של כלל הגורמים”.

כתבה נרחבת על השולחן העגול תובא בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות”.

כתבות נוספות

הערכות ישראל לפסגת המזון העולמית

במסגרת הכנס העולמי ל”מזון בר קיימא” בחסות האו”ם שיתקיים בספטמבר השנה, התבקשו המדינות להכין נושאים, הצעות ומחשבות לעתיד יצור המזון בשנים הבאות מאת: חזי כהן

מחירי הגרעינים – לאן?

חלק ממדינות העולם יוצאות ממשבר הקורונה, כלכלות מתאוששות – וביקושים לגרעינים – תירס, סויה, חיטה, רושמים שיאים. המחירים עולים ובישראל סבורים כי יהיה קשה למגדלים

אסיפת מנהלי המשקים השנתית של מילואות

האסיפה התקיימה השנה באירוע גדול בבניין מילואות. את השנה האחרונה מילואות מסכמת ביציבות ועם הפנים קדימה על עבר שדרוג והתפתחות במפעלים השונים צילום:  באדיבות אופיר

האם צפוי מחסור בעופות טריים?

בשל רצף החגים – חג הרמדאן, עיד אל פיטר ולאחריו חג השבועות עשוי להיווצר מחסור בעופות טריים בלבד ברשתות השיווק. בעופות הקפואים – לא צפוי