שפעת העופות בישראל: עשרות אלפי עופות נפגעו

צילום: ‏Photo by Sharon Ben-Arie / CC BY / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מעדכן על שלושה מוקדי התפרצות נוספים של שפעת עופות בצפון הארץ; במוקד הראשון אותרו כ-31 אלף תרנגולי הודו לפיטום נגועים בנגיף הקטלני לעופות; במוקד השני, מדובר על כ-19 תרגולי הודו לפיטום נגועים באיזור מועצה האזורית גלבוע; במוקד השלישי זוהו כ-38 אלף תרנגולי הודו לפיטום נגועים במועצה האזורית גולן. השירותים הווטרינריים פועלים בימים האחרונים במתכונת חירום, שלושת המוקדים הנוספים בודדו וממשיך הניטור האקטיבי באזור כולו, על מנת לבער את המחלה ולמנוע את המשך התפשטותה.

כידוע, בעונה זו של השנה, מאות אלפי עופות עוברים בישראל בדרכם לאפריקה. נוכחותם של עופות בתקופת נדידה מגבירה את הסכנה להעברת מחלות שונות, ובראשן – שפעת העופות. לאור זאת, משרד החקלאות שב ומזהיר כי על כל מגדלי העופות והציפורים, למלא אחר הנחיות השירותים הווטרינריים, ולמנוע שוטטות של עופות בשטחים פתוחים. על כל מקרי תחלואה ותמותה חריגים בעופות יש לדווח מיד לווטרינר המטפל, לווטרינר הרשותי ולשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות. בכל מקרה אין להשליך פגרי עופות בצורה לא מוסדרת.

כמו במקרים קודמים השנה, גם במקרה זה מדובר בשפעת עופות מזן H5N1, שעלול לגרום בסיכון נמוך לתחלואה בבני אדם. משרד החקלאות שב ומזכיר לציבור להקפיד על צריכת מוצרי עוף וביצים רק לאחר בישול, כיוון שטיפול בחום גבוה (בישול, אפייה, טיגון) משמיד את כלל החיידקים והנגיפים בעופות. במשרד מציינים כי המלצה זו תקפה בשגרה, וכעת ביתר שאת.

מאז התפרצות שפעת העופות בקרב עופות בר באגמון החולה, השירותים הווטרינריים מבצעים ניטור אקטיבי של חוות ומשקים באזור הצפון כולו. בתוך כך, זוהו המוקדים הנוכחיים במושב ובקיבוץ. עוד פורסם השבוע על מוקד תחלואה נוסף בסמוך למושב  ובו כ-320 אלף תרנגולות מטילות. זאת, בנוסף, למוקדים קודמים. משרד החקלאות מנהל חפ”ק באגמון החולה, על מנת לתכלל את פעילות כלל גורמי הממשלה הרלוונטיים הפועלים במקום, ולסייע לרשות הטבע והגנים ולקק”ל לנהל את אירוע התחלואה החריג בקרב עופות בר באזור. מאז מרץ 2006, אז התגלו מקרי שפעת עופות בדרום הארץ ובחבל לכיש, מתגלים מקרי שפעת כמעט בכל שנה.

כתבות נוספות

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול