תקנות 2022 אושרו תוך מחאת מגדלי שלוחת ההטלה: ”התקנות האלה זה יום הדין למגדלי המטילות, זו שעת הנעילה”

התקנות החדשות למכסות ביצים אושרו בוועדת הכלכלה – תוך הסתייגות הלולנים. ההצעות שאושרו הינן על פי ההצעה של משרד החקלאות, אשר לדעתם של הלולנים עלולות לפגוע באורח קשה במשקים המשפחתיים. בסיום הדיון הטעון בוועדת הכלכלה אמרו הלולנים: “אנחנו יוצאים מפה מושפלים”. הח”כים אולצו לאשר הגדלה מסיבית מכסות הביצים על פי הצעת משרד החקלאות. צעד זה יגרום להצפת השוק בביצים ותפגע במגדלים הישראלים

דני בלר
צילום: הדיון הטעון בוועדת הכלכלה מתוך שידורי הוועדה, צילום מסך בשימוש הוגן על פי סעיף 27 א’

אל אישור המכסות קדמו מו”מ טעון, שכלל גם הפגנת ענק של המגדלים מול הכנסת, השניה תוך חודש. הקודמת נערכה בצפון, בעת ישיבת הממשלה.

תקנות מכסות ייצור ביצים ל-2022 אושרו כאמור על פי הצעת משרד החקלאות, אחרי פיצוץ במשא ומתן בין החקלאים למשרד וניסיונות גישור של נציגי הצדדים. על פי התקנות, המשרד יחלק מכסות מגדלים בהיקף של 3 מיליארדי ביצים, זאת כאשר הביקוש השנתי לביצים בשנת 2022 יגיע לכדי 2.3 מיליארדי ביצים בלבד. עלויות מהגדלים קשיחות, כמו גם התמורה שהם מקבלים. החשש הוא כי הדבר יביא לקריסת משקים.

משרד החקלאות ניסה לנמק את גידול המכסות במחסור בתקופות החגים, אלא שכולם יודעים בענף כי מזה עשורים מחסור זה מטופל נקודתית בעזרת ייבוא, תוך הסכמה עם המגדלים. משרד החלקאות טען עוד, כי צפוי מחסור בביצים בשל אי מתן היתרי אכלוס למגדלים, שלא יעמדו במועד שנקבע למעבר ללולים ללא כלובים ואי לכך, משרד החקלאות הציע להשלים מחסור זה באמצעות תוספת מכסה לייצור מקומי.

יו”ר ארגון מגדלי עופות בישראל, מוטי אלקבץ, יצא מהדיון בתחושה קשה: “זה אונס פוליטי. אנחנו שותקים ומסכימים, כי אנחנו מבינים את האיום אם התקנות לא יעברו. זו תחושה שמחיי לא חוויתי, וזה לא רק אני. זה 3,000 מגדלים”. אלקבץ מנהל, מזה מספר שנים, מאבק עיקש ובלתי מתפשר עבור ציבור הלולנים בישראל בכלל ואנשי שלוחת ההטלה בפרט.

מזכ”ל התאחדות החקלאים אבשלום (אבו) וילן, הוסיף: “פנינו קדימה. נמשיך להיאבק. החבר’ה האלה יושבים 60 שנה בגבול הלבנון מול חיזבאללה. עם כל הכבוד לפורום קהלת, הם צריכים להבין שהחקלאות הישראלית והחקלאי הישראלי הם חלק מחגורת הביטחון של ישראל”.

שידור הישיבה המלא ואישור התקנות זמין באתר הכנסת – בקישור זה

השר פורר, שבאופן יוצא דופן נכח בדיון, אמר: “אני יודע שהאווירה קשה והתחושות קשות, ויש כעס רב. הרצון הוא לייצר כאן שינוי שהוא לא פשוט, והוא דורש גם שינויים. ציפיתי להגיע עם הסכמות לרפורמה שתספק יציבות לענף הלול. מבחינתי, המשא ומתן כדי להגיע לרפורמה נמשך, ובתוך זה נדע לעשות כל שינוי שיידרש. מקווה שניפגש כבר עוד שבוע”.

שמעון ביטון, מגדל ותיק ממושב אביבים, אמר לשר: “בקדנציה שלך יירשם שאתה קברת את כל מגדלי המטילות. התקנות האלה זה יום הדין למגדלי המטילות, זו שעת הנעילה. בשעת הנעילה אני רוצה לדבר לחברי הכנסת שהולכים לגזור גזר דין מוות על 3,000 משפחות. אנחנו יוצאים מפה מושפלים. מה שקרה פה זה התעללות בנו. התקנות האלה, אנחנו לא חיים איתן, לא מקבלים אותן. יש להן תוצאה אחת: גזר דין מוות כלכלי למשפחות שפת לחמן תיפגש בהחלטת הוועדה”.

הפגנת הלולנים מול הכנסת (צילום: דני בלר)
הפגנת הלולנים מול הכנסת (צילום: דני בלר)

“מי שהביא אותן זה משרד החקלאות. יגיעו לפה ביצים מטורקיה ומאוקראינה, לאף אחד לא תהיה שליטה על המחיר או על איכות הביצה, אם היא מגיעה מלול מעוף או כלובים.
זו תכנית מרושעת שלא עברה בחוק ההסדרים. אמר המחוקק: ‘התקנות והרפורמה יעברו רק בהסכמה של שני הצדדים’. וראה מה עושה שר החקלאות: מביא תקנות כדי שאנחנו נסכים למה שהוא לא קיבל בחוק ההסדרים. אנחנו נדמם. שר החקלאות רוצה שהחקלאות תעבור לירדן, מצרים, טורקיה ואוקראינה. לא חיזבאללה הוציאו אותנו מהצפון, לא קטיושות ולא מנהרות. פורר מוציא אותנו”.

יו”ר התאחדות החקלאים עמית יפרח: “מה שהיה פה זה ביזיון. משרד החקלאות ביזה את מגדלי הלולים ואת כל חקלאי ישראל”.

יו”ר הוועדה מיכאל ביטון: “זה שהתקנות מאושרות זה לא מחייב את משרד החקלאות לבצע כל מספר שמופיע בהן. צריך לפעול בהדרגתיות תוך בחינת השוק”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי (ש”ס): “משרד האוצר בא עם גרזן של 5 קילו על ראשם של המגדלים. יש פה חוסר מקצועיות וחוסר הבנה”.

ההנהגה החקלאית פרסמה תגובה ברשתות: ״שר החקלאות עודד פורר ביזה היום את חקלאי ישראל. עם זאת, פורר זמם לבטל את התכנון בענף ההטלה ולא הצליח. ענף ההטלה חייב תקנות כדי שהתכנון בו יישמר. אילו התקנות לא היו עוברות היום, התכנון היה מבוטל. נמשיך להילחם על עתיד הענף ועל שמירת התכנון מפני משרד עוכר-החקלאות. החקלאות הישראלית היא חגורת הביטחון והמגן של מדינת ישראל. לא ניתן לשר החקלאות להפוך להיות בית הקברות של החקלאות”.

לולני שלוחת ההטלה אומרים כי נציגי משרד החקלאות והאוצר הוסיפו שתי דרישות שעתידות למוטט את הענף בישראל – הגדלת מכסות הביצים לשיווק באופן לא פרופורציונלי והיתר לייבא ביצים ארוזות שלא יעברו פיקוח ווטרינרי בישראל.

הדיון בוועדת הכלכלה הופסק מספר פעמים. יו”ר הוועדה, מיכאל ביטון, ניסה להביא את המשתתפים לכדי הסכמות.

אחרי ההספקה האחרונה, ביטון הודיע שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות: “אישור התקנות כמו שהן עכשיו לא יתרמו לרפורמה בענף ההטלה. נידרש לנושא בשבועות הקרובים. המגדלים קיבלו החלטה אישית, וקשה ללכת עם הסעיפים כמו שהם כדי לשמור על התכנון. זו החלטה קשה ואני מבין אותם ותומך בהם”.

כתבות נוספות

מאבק הלולנים – סיקור מיוחד

רגעי הדרמה, זעקות הכאב, החרדה לפרנסה: בגיליון הקרוב של עיתון ”משק העופות” יובא סיקור מיוחד, מאחורי הקלעים, של אחד המאבקים הקשים והגורליים של ענף הלול