הרפורמה בחקלאות: הקשיים הפוליטיים שבדרך

יו״ר ועדת החוץ והביטחון ויו״ר השדולה החקלאית בכנסת, חבר הכנסת רם בן ברק: ”הדרך הנכונה ביותר לשינוי היא להיות חבר בקואליציה ולשנות מתוכה – לא לצאת נגדה. לא בשביל זה הקמנו את ממשלת השינוי”

דני בלר
צילום: בר / CC BY 3.0 / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א’

מתרחבת ההתנגדות לרפורמה בחקלאות – ודווקא מתוך שורות הקואליציה. בין היתר, הפרומה שאותה מובילים שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר, עלולה לפגוע פגיעה אנושה בענף הלול בכלל ובשלוחת הביצים למאכל בפרט.

הרפורמה מדברת על ייבוא פטור ממכס של ביצים, כאשר ההוזלה במחיר כלל לא בטוח שתגולגל אל הצרכן – אלא עלולה להיבלע בפערי התיווך. ענף הלול מפרנס לא רק את הלולנים, רובם בקו העימות ובעוטף עזה, אלא אלפי עובדים נוספים, בהם מכוני תערובת, שירותי הנדסה, בנייה, פיקוח, ראיית חשבון, תובלה ועוד.
”הרפורמה בחקלאות שנמצאת בתוך חוק ההסדרים לא מוצאת חן בעיני ואינה לרוחי. אני מסכים עם חבריי החקלאים שנדרש להכניס תיקונים לרפורמה. אבל תיקונים אלו צריך לעשות בדיאלוג ושיח בין חברי הקואליציה. אצלי איומים הם לא תוכנית עבודה. זאת לא דרכי ולא דרכה של מפלגת ״יש עתיד״, אומר ח”כ רם בן ברק, מיש עתיד.
”כחלק ממהלך ההידברות שאנו מובילים נפגשנו אתמול עם שר החקלאות, חברת הכנסת נירה שפק ואני והתרשמנו כי גם הוא מבין שהרפורמה במתכונתה הנוכחית יש בה בעיות רבות ולא היה מפתיע שמצאנו נכונות כנה ואמיתית להידברות והוספת שינויים אשר יטיבו עם הרפורמה”.
”הבהרתי לשר החקלאות ואמשיך להבהיר גם לשר האוצר, שהדבר הנכון ביותר כעת הוא שהרפורמה לא תהיה בחוק ההסדרים אלא רפורמה שתבוא בהסכמה ובזמן קצוב. לא יקרה אסון אם נגיע להסכמות בחודשים הקרובים. הממשלה הזאת לא הולכת לשום מקום. אנו נמשיך לעבוד קשה למען ציבור החקלאים והצרכנים ולמען העברת רפורמה טובה ונכונה למדינת ישראל”.

מצידו, אביגדור ליברמן מתעקש להעביר את כל סעיפי חוק ההסדרים בתקציב, כמו שהם. כבר בקרוב, אחרי החגים, התקציב יצטרך לעבור את מבחן הכנסת.

 

כתבות נוספות

ספרד: ביקוש גובר לביצי חופש

בספרד חל מהפך צרכני – והציבור מעדיף ביצים שמקורן בתרנגולות הגדלות בלולי חופש דני בלר צילום: Image by Igor Ovsyannykov from Pixabay / שימוש הוגן על פי סעיף